Uroczyste otwarcie pałacu w Kiełczynie

2023-06-06

Uroczyste otwarcie pałacu w Kiełczynie

Na mapie gminy Dzierżoniów pojawił się kolejny obiekt, który będzie służył społeczności lokalnej. Pałac w Kiełczynie został uroczyście otwarty w piątek 2 czerwca. Budynek w latach 2016-2023 przeszedł gruntowny remont.

W zrewitalizowanym pałacu powstanie punkt informacji turystycznej, izba regionalna, punkt biblioteczny z czytelnią. Będzie też tam przestrzeń do działalności lokalnych stowarzyszeń oraz organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

Otwarcie pałacu było tez okazją do podziękowań za szczególny wkład w rewitalizację tego obiektu. Takie podziękowania z rąk Wójta Gminy Marka Chmielewskiego i Zastępcy Wójta Jolanty Zarzeki otrzymali:

• Brygida Ślabska - Prezes Fundacji Most the Most
  • Tomasz Robaczyński - Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Przewodniczący Rady Fundacji Most the Most
  • Maria Ptak - Starszy Inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu
  • Zbigniew Ciereszyński - główny wykonawca prac budowlanych
  • Kamila Wegner - Kierownik Referatu Inwestycji i Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Dzierżoniów.

Po części oficjalnej po raz kolejny byliśmy w pałacu świadkami wspaniałego koncertu fortepianowego w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego - muzyka światowej sławy. To była prawdziwa uczta dla duszy.

Uroczystość zakończył pokaz strojów pn. "Wyjątkowe dziewczyny z wyjątkowej gminy" w wykonaniu naszych mieszkanek. W tym oryginalnym show zaprezentowano stroje, które odzwierciedlały tematykę "Marcowych Kobieterii", ale jednocześnie pokazano jedną z form zaangażowania społecznego w gminie Dzierżoniów.

Watro przypomnieć, że pałac w Kiełczynie zdobył I miejsce na Dolnym Śląsku w konkursie "Mój zabytek" organizowanym przez Fundację Most the Most i otrzymał 1 mln zł dofinasowania do prac rewitalizacyjnych.

Całkowita wartość wykonanych prac to 3 948 426 zł. Ze źródeł zewnętrznych udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 2 185 218 zł. Udział środków finansowych budżetu gminy to 1 763 208 zł.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości otwarcia pałacu!