2017-07-14

Taryfa za ścieki - opłata abonamentowa

1 lipca weszła w życie uchwała Rady Gminy Dzierżoniów w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Nowe przepisy wprowadzają po raz pierwszy opłatę abonamentową.

Opłata ta jest elementem taryfy, tak samo, jak cena jednostkowa za 1 m3 przyjętych do oczyszczenia ścieków. Elementami stanowiącymi podstawę kalkulacji stawki opłaty abonamentowej są koszty poniesione przez Zakład Gospodarki Komunalnej w związku z utrzymaniem w gotowości do świadczenia usług urządzeń kanalizacyjnych oraz koszty poniesione w związku z dokonywaniem rozliczenia należności za odprowadzane ścieki. Oznacza to, że opłata abonamentowa nie jest dodatkowym obciążeniem nakładanym na dostawcę ścieków, a jej elementy składowe zostały wyłączone z kalkulacji ceny jednostkowej na odbiór 1 m3 ścieków.

W latach poprzednich gmina Dzierżoniów nie pobierała opłaty abonamentowej za odprowadzane ścieki. Mając na uwadze fakt, że z budżetu gminy dopłaca się ok. 10 zł do każdego m3 odprowadzanych ścieków w systemie zbiorowej kanalizacji sanitarnej, została podjęta uchwała wprowadzająca tę opłatę. Należy jednak podkreślić, że każde przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne pobiera miesięczną opłatę abonamentową, zarówno od urządzeń wodociągowych za dostarczaną wodę jak i urządzeń kanalizacyjnych za odprowadzane ścieki.

Do pobrania:

Przykładowe stawki brutto opłat abonamentowych przyjętych w roku 2017.

Stawka opłaty abonamentowej za dostarczaną wodę:
  • Gmina Dzierżoniów 4,71
  • Gmina Miejska Dzierżoniów 4,71
  • Gmina Świdnica 3,86
  • Gmina Miejska Świdnica 6,52
    Stawka opłaty abonamentowej za odprowadzane ścieki:
  • Gmina Dzierżoniów 4,00
  • Gmina Miejska Dzierżoniów 5,25