AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2008-04-25

Konferencja podsumowująca

aktualności Gmina Dzierżoniów

Stowarzyszenia "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" przygotowała konferencję podsumowującą realizację II schematu programu LEADER+ pod nazwą "Ślężańska Odyseja - aktywizacja i wsparcie mieszkańców Partnerstwa Ślężanie".

Konferencja ta zorganizowana w dniu 19 kwietnia 2008r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, przybrała charakter święta wszystkich uczestników naszej Odysei. Otworzył ją Prezes Stowarzyszenia "Ślężanie LGD" Stanisław Susło. Następnie prawie 200 gości przywitał gospodarz konferencji - wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. Wśród przybyłych obecni byli: Senator RP Stanisław Jurcewicz oraz Poseł na Sejm RP Tomasz Smolarz.

Na początku odbyła się prezentacja stroju dolnośląskiego, zrekonstruowanego przez Dorotę Chmielewską z Piławy Dolnej. Jako modelka wystąpiła Radna Gminy Dzierżoniów - Jolanta Pindera. Kolejnymi punktami programu było przedstawienie samego projektu "Ślężańska Odyseja", prezentacja działań promocyjnych i udziału w targach oraz omówienie Strategii Marketingowej Partnerstwa.

Następnie Oskar Kasprzyk - laureat gminnego etapu konkursu recytatorskiego "Pegazik" przedstawił "Przygody misia Ślężysława", ilustrowane postaciami niedźwiedzia - maskotki, która powstała dzięki współpracy z firmą Lenka - Pomysłowym Studiem Reklamy z Dzierżoniowa. Sylwetka Ślężysława towarzyszyła będzie wszystkim materiałom promocyjnym naszej Lokalnej Grupy Działania, wzmacniając efekt marketingowy. Po bajce omówione zostały tablice informacyjne o miejscowościach i tzw. "witacze", ustawiane przy wjeździe na teren partnerstwa "Ślężanie". Pierwszą część konferencji zakończyła promocja świeżo wydanego, drugiego tomu książki kucharskiej "Smaki i smaczki kuchni ślężańskiej" oraz informacja na temat produktów tradycyjnych, które można było dzięki naszym nieocenionym producentom lokalnym ze smakiem degustować, zwiedzając wystawę rękodzieła ludowego.

Można było spróbować chleba spod Czeszki i chleba rogowskiego z masłem własnej roboty (przygotowanym przez Katarzynę Bielesz z Dobrocina i Angelikę Chorąży z Mościska), pasztetu domowego Państwa Kuberów z Ostroszowic, pasztecików z mięsem Joanny Wrońskiej z Owiesna, "Babuleńki" Małgorzaty Glapy - Felsztyńskiej z Ostroszowic, "Pirogu z kaszą i ziemniakami" Teresy Michalak z Wirek czy żółtego sera Angeliki Chorąży z Mościska. Bogaty był także wybór białych serów, przygotowanych przez: Kazimierę Łękawską z Myśliszowa, Michała Burbana z Mościska, Stanisławę Wierzbicką z Włók oraz Katarzynę Bielesz i Mariusza Kniaziewicza z Dobrocina. Do tego smalec ślężańskich czarownic uważyła Elżbieta Pasławska z Sobótki, wiejskie jaja przekazała Maria Gutkowska z Książnicy a sosy i dipy zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Mościska. Stół okrasiły też ogórki kiszone oraz kapusta kwaszona "GÓR - PAKU" z Maniowa Wielkiego oraz ogórki curry, grzybki marynowane, papryka konserwowa oraz dżemy Grażyny Ziernik z Dobrocina i ogórki kiszone Kazimiery Łękawskiej. Na stole królowały także swojskie wędliny: szynka , boczek i wędzona słonina Jacka Chmielowskiego z Sobótki oraz kiełbasa, schab i karkówka Czesława Wawro z Mietkowa. Do kawy podawano wyśmienite ciasta naszych gospodyń: Marii Kubińskiej z Piławy Dolnej, Anny Klimczak z Owiesna, Marii Chudek z Piławy Dolnej, Marii Sowińskiej i Grażyny Ziernik. Kulinarnym przyjemnościom towarzyszyła wystawa rękodzieła twórców lokalnych. W holu szkoły wystawiali się: Władysław Dzielnicki z akwarelami i ceramika "Unicat" (Anita Szprych i Elżbieta Banasik) z Sobótki, Jadwiga Adamczyk, Elżbieta Banasik, Władysława Robert z haftem krzyżykowym z Borzygniewu, Aleksandra Popielska z Domanic z kartkami okolicznościowymi, Natalia Dorosz z Borzygniewu z cudami robionymi na drutach i haftami. Z Mysłakowa wyszywane obrazy zaprezentowała Maria Wiśniewska a Monika Duda pokazała malowane przedmioty codziennego użytku i suche bukiety. Nie mogło zabraknąć artystów z naszej gminy. Helena Czerwonka z Książnicy wystawiła serwety i obrusy oraz wyszywanki richelieu. Do podziwiania były także obrazy wyszywane akupikturą Doroty Chmielewskiej i szydełkowe figurki Antoniny Maciątek z Piławy Dolnej, rzeźbione sowy i anioły Piotra i Tomasza Bohdanowiczów z Jodłownika, rzeźby Tadeusza Kościelnego z Mościska oraz malarstwo Ryszarda Wojnarskiego z Ostroszowic. Wystawę uzupełniał niezależny pokaz działalności Elżbiety i Jana Sakowiczów z Włók. Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację konferencji organizatorzy serdecznie dziękują.

Po tak pełnej wrażeń uczcie duchowej zebrani goście zapoznali się z trasą rowerową po Partnerstwie, wizualizacjami czterech nowych atrakcji turystycznych, między innymi wieży widokowej na górze Szczytna oraz Przystani Wikingów nad Zalewem Mietkowskim oraz najciekawszymi koncepcji uatrakcyjnienia miejscowości ślężańskich. Przedstawiono także koncepcję Izby Tradycji "Pod Wzgórzami Kiełczyńskimi" projektowanej w szkole w Tuszynie. Także trójka animatorów: Anna Podkówka z Tuszyna, Anna Czuwara z Mościska i Piotr Pieszczoch z Jodłownika omówili "małe projekty", możliwe do zrealizowania w następnych latach z funduszy programu Leader.

Następnym punktem programu była prezentacja multimedialna na temat realizacji widowiska historycznego "Wstęp do karnawału" z Mietkowa oraz dwa wykłady. Dr Andrzej Ferens przybliżył zebranym zasady funkcjonowania spółdzielni producenckiej a Marta Kamińska mówiła na temat uruchamiania gospodarstw agroturystycznych i działalności gospodarczej.

Na zakończenie konferencji odbył się finał konkursu na produkt lokalny i wręczenie specjalnie przygotowanych certyfikatów. W gminie Dzierżoniów certyfikaty ślężańskiego produktu lokalnego otrzymali: Maria i Kazimierz Chudek, Cafe Bar "Epoka" z Ostroszowic, Agroturystyka "Pod Czeszką", "Pod Lasem" z Kołaczowa, "U Krzysztofa" z Jędrzejowic i "Zagroda" z Nowizny, artyści: Antonina Maciątek, Dorota Chmielewska, Helena Czerwonka, Tomasz Bohdanowicz, Tadeusz Kościelny i Ryszard Wojnarski oraz zespoły - "Con Moto", "Poiana" i "Cord". Także Piknik Rodzinny we Włókach, Pyrlandia z Mościska, Latawcowa Sowiostrada z Jodłownika i Piknik Muzyczny w Ostroszowicach pochwalić się mogą zdobytym certyfikatem. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy

Mamy także nadzieję, że będziemy częściej spotykać się przy kolejnych projektach, służących rozwijaniu aktywności lokalnej społeczności.

powrót do poprzedniej strony