2014-08-22

Weź paragon !

Trwa kolejna edycja akcji "WEŹ PARAGON", która ma na celu uświadomienie konsumentom, że prosząc o rachunek za zakup towarów i usług wspierają uczciwą konkurencję, a także - co ważne - zapewniają sobie możliwość dochodzenia swych praw w przypadku reklamacji.

Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie przypomina, że tegoroczna akcja realizowana będzie w dużo szerszym zakresie. Dotychczas działania podejmowano jedynie dwa razy do roku, w okresie ferii zimowych i wakacji. Tym razem akcja prowadzona będzie przez cały rok z pomocą wszystkich pracowników urzędu.

W ramach zadania "WEŹ PARAGON" pracownicy urzędu sprawdzą, czy sprzedawcy wydają swoim klientom rachunki przy każdej przeprowadzonej transakcji. Kontrolerzy zweryfikują również, czy nie dochodzi do innych naruszeń przepisów prawa podatkowego, takich jak nierzetelne prowadzenie ksiąg czy prowadzenie sprzedaży bez zgłoszenia działalności gospodarczej. Działania obejmować będą wszystkich sprzedawców - także tych, którzy nie posiadają kasy rejestrującej. Kontrolowani będą też przewoźnicy, właściciele restauracji, wypożyczalni sprzętu sportowego, kawiarni i dyskotek.

Głównym celem akcji jest podkreślenie, że biorąc paragon klient zapewnia sobie prawo do reklamacji. Zyskuje też pewność, że nie został oszukany, wspiera uczciwą konkurencję, a także ułatwia sobie porównywanie cen. Prosząc o paragon konsumenci przyczyniają się również do zmniejszenia szarej strefy.