Gminne uroczystości w 74. rocznicę napaści na Polskę

2013-09-20

Gminne uroczystości w 74. rocznicę napaści na Polskę

17 września 2013r. w Gminie Dzierżoniów uroczyście uczczono 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Gminne uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piławie Dolnej w asyście Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty.

W uroczystości uczestniczyły władze gminy Dzierżoniów z Wójtem Markiem Chmielewskim na czele oraz delegacje Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, uczniowie gminnych placówek oświatowych z pocztami sztandarowymi, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik "W hołdzie poległym za Polskę" znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej. Po okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Poległych oddając hołd tym wszystkim, którzy przeszli radziecką gehennę - rozstrzelanym w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku i tysiącach innych miejsc, więzionym w łagrach, wywożonym w głąb ZSRR. Na zakończenie uroczystości delegacje władz, kombatantów i placówek oświatowych złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Gminne uroczystości w 74 rocznicę napaści na Polskę