Strona główna

"Dzień Zmian" w Ostroszowicach. Niekonwencjonalny sposób na półkolonie.

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2013-07-11

"Dzień Zmian" w Ostroszowicach. Niekonwencjonalny sposób na półkolonie.

aktualności Gmina Dzierżoniów

Wakacje trwają na dobre. Filia Biblioteki w Ostroszowicach zaproponowała dla dzieci i młodzieży półkolonie, które odbywają się dzięki wsparciu miejscowych grup działania.

Współpraca przy organizacji półkolonii zintegrowała Koło Gospodyń Wiejskich, Radę Sołecką, Bibliotekę Gminną, Szkołę Podstawową, miejscowych Radnych gminy Dzierżoniów oraz mieszkańców Ostroszowic.

Sposób realizacji wcześniejszych zamierzeń przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Pierwszy tydzień wakacji poświęcony został na działania związane z kolejną akcją prowadzoną przez Klub Szkół UNICEF. Bibliotekarka Maria Kirkiewicz oraz nauczycielki Joanna Fedko i Monika Kossakowska wspólnie zainicjowały zajęcia pozwalające na uczestnictwo uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i mieszkańców wsi w największej, międzykulturowej imprezie organizowanej od ponad 20 lat w wielu krajach świata. "Dzień Zmian" był wspaniałą okazją do przybliżenia dzieciom innego kraju i kultury, poznania tradycji mieszkańców, sposobu spędzania przez nich czasu wolnego. Przeprowadzone zajęcia przybliżyły uczniom naszej szkoły sposób życia ludzi w odległym państwie po drugiej stronie równika oraz pozwoliły na odkrycie, dlaczego jest on tak różny od naszego.

Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inną kulturę. W ramach prowadzonego projektu należało wybrać dowolne państwo z drugiej półkuli. My wybraliśmy Brazylię. Kraj ogromny, z bogatą historią, niezwykłą kulturą, przepiękną florą, fauną i przyjaznymi mieszkańcami. Drugiego lipca stworzyliśmy namiastkę lasu tropikalnego. Wykonaliśmy wysokie palmy, które bardzo okazale prezentują się w bibliotece i pomagają tworzyć w niej wspaniały, wakacyjny nastrój. Ten "Dzień Działań Artystycznych" pokazał naszą determinację w osiągnięciu zamierzonego celu, pozwolił na lepsze zintegrowanie się środowiska lokalnego oraz na dokładniejsze zapoznanie się z różnorodną florą i fauną tego ciekawego kraju.

Kolejnego dnia większość czasu poświęciliśmy na wyszukiwanie rozmaitych ciekawostek związanych tematycznie z Brazylią. Interesowała nas sytuacja dzieci np. co robią w wolnym czasie, czego się uczą w szkołach, jakie kultywują tradycje. Praca wykonywana była w grupach, pomocne okazały się komputery i książki zgromadzone w bibliotece.

Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem, każdy dołożył swą cegiełkę do powstania prezentacji multimedialnej. Piątego lipca nastąpiło podsumowanie przeprowadzanych działań w ramach prowadzonej akcji. Ze względu na przebieg oraz wspaniale dobrane i prezentowane przez DJ Fryderyka brazylijskie rytmy nazwaliśmy ten "Dnia Zmian" - "Dyskoteką Samboteką". Wszyscy tańczyliśmy sambę, dowiedzieliśmy się czym jest capoeira, wyginaliśmy śmiało ciało, aby przejść tanecznym krokiem pod nisko trzymanym kijkiem, obejrzeliśmy profesjonalny pokaz tańca w wykonaniu byłego ucznia naszej szkoły - Marcina. Zajadaliśmy przepyszne, słoneczne pampuchos przygotowane przez panią Leokadię, które popijaliśmy wybornym, brazylijskim koktajlem limonkowym. Wszystkim dopisywał dobry humor. Zabawie i śmiechom nie było końca.

W związku z tym, że Brazylia wg chłopców słynie głównie z piłki nożnej każdego dnia odbywały się konkursy piłkarskie, w których wszyscy mogli popisywać się swoimi umiejętnościami. Chociaż dziewczyny nie pozostawały w tyle, to tytuł "Ostroszowickiego Pele" zdobyli chłopcy: Krystian Peroński i Przemek Stawowczyk. "Dzień Zmian", a właściwie "Dni Zmian", uświadomiły wszystkim, że wprawdzie są różne narody na kuli ziemskiej, które żyją w odmienny sposób, ale wszystkie je łączy śmiech i chęć zabawy.

W podróży do Brazylii uczniom z Ostroszowic towarzyszyły dzieci z innych krajów. Była Julinka z Nowej Zelandii oraz Irek ze Słowacji. Po przeprowadzonych zajęciach z całą pewnością można stwierdzić, że wspólne działania naprawdę jednoczą ludzi.

JF

Dzień Zmian w Ostroszowicach Niekonwencjonalny sposób na półkolonie
powrót do poprzedniej strony