Reprezentacja gminy Dzierżoniów na IV Dolnośląskim Kongresie Odnowy Wsi

2012-12-12

Reprezentacja gminy Dzierżoniów na IV Dolnośląskim Kongresie Odnowy Wsi

W dniach 8 i 9 grudnia 2012r. w Piechowicach odbył się IV Kongres Dolnośląski Odnowy Wsi. Ta dwudniowa konferencja zgromadziła prawie 250 osób i była okazją do podsumowania całorocznego działania członków grup odnowy wsi, koordynatorów, moderatorów i gminnych liderów.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentowali: radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Grażyna Cal, członek zarządu - Włodzimierz Chlebosz oraz dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich - Paweł Czyszczoń. Gmina Dzierżoniów miała jak zwykle liczną reprezentację, w której skład wchodzili:

• Marek Chmielewski - wójt gminy Dzierżoniów
  • Jolanta Zarzeka - zastępca wójta
  • Edyta Mulka-Gonera - moderator odnowy wsi, lider Grupy Odnowy Wsi z Mościska, członek stowarzyszenia "Przystań Mościsko"
  • Jolanta Pindera - moderator odnowy wsi, lider Grupy Odnowy Wsi z Piławy Dolnej, prezes stowarzyszenia "Piława Dolna"
  • Elżbieta Dydo - sekretarz stowarzyszenia "Wzgórza Kiełczyńskie"
  • Joanna Pestkowska - sołtys wsi Owiesno, członek stowarzyszenia "Razem dla wsi"
  • Agata Dziedzic-Nowak - prezes stowarzyszenia "Roztocznik-wspólna przyszłość"
  • Grażyna Ziernik - sołtys wsi Dobrocin, wiceprezes stowarzyszenia "Dobrocin-wieś XXI wieku"
  • Elżbieta Filipek - sołtys wsi Uciechów, członek stowarzyszenia "Uciechów-Moja Wieś"
  • Anna Szczepaniak - członek stowarzyszenia "Przystań Mościsko"
  • Joanna Surowiec - członek stowarzyszenia "Piława Dolna"
  • Sławomir Panońko - członek zarządu stowarzyszenia "Aktywuj Młodzież"
  • Krzysztof Hohol - lider Grupy Odnowy Wsi w Jędrzejowicach
W części merytorycznej Kongresu wystąpili:
  • Andrzej Hałasiewicz - ekspert z Kancelarii Prezydenta RP,
  • Ryszard Kamiński - prezes Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich,
  • Henryk Dumin - etnograf z prezentacją "Dolnośląska kuchnia jako regionalne dziedzictwo kultury".

Najbardziej wyczekiwaną częścią programu Kongresu były prezentacje najlepszych przykładów odnowy wsi z województwa dolnośląskiego. Uczestnicy obejrzeli w ciągu dwóch dni prezentacje z następujących wsi: Wierzowic Małych i Ryczenia z Gminy Góra, Podlesia z Gminy Niemcza, Bagna i Pęgowa z Gminy Oborniki Śląskie, Smreczyny z Gminy Międzylesie, Potaszni z Gminy Milicz, Ławszowej z Gminy Osiecznica. W trakcie kongresu wielokrotnie przywoływano gminę Dzierżoniów. Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na forum kongresu pogratulowała gminie organizacji Dożynek Dolnośląskich, a członek zarządu Włodzimierz Chlebosz wyraził uznanie dla laureatek konkursu "Dolnośląski Wolontariusz Roku 2012" - Edyty Mulki-Gonery i Jolanty Pindery.

Zastępca wójta - Jolanta Zarzeka przedstawiła uczestnikom Kongresu założenia i przebieg spotkania integracyjnego Partnerstwa Lokalnego w konwencji wesela pn. "I nic nas nie rozłączy", co spotkało się z dużym zainteresowaniem.