2007-01-17

Optymistyczne statystyki

Choć przyrost naturalny był ujemny, to statystyki gminne podsumowujące ubiegły rok nastrajają optymistycznie.

Wprawdzie ciągle rodzi się nas mniej niż umiera, ale już wkrótce może się to zmienić. Pożegnaliśmy 98 mieszkańców, lecz jednocześnie lokalna społeczność powiększyła się o 84 obywateli. Jest to niewielka różnica - tylko 14% - a jej wyrównanie leży w... naszych możliwościach. Nadzieję na rychłą zmianę proporcji budzi przede wszystkim 105 zawartych małżeństw. Brawo nowożeńcy! Winszujemy i przypominamy o ciążących na was społecznych oczekiwaniach. Par z wieloletnim doświadczeniem wcale przy tym nie pomijamy... Gmina Dzierżoniów zasłynęła także niewielką liczbą rozwodów. W ubiegłym roku było ich zaledwie 31. To o 70% mniej niż ślubów! Nasza gmina musi być miejscem wyjątkowym, skoro przybyło jej 215 nowych obywateli, a wymeldowało się o 58% mniej, czyli 125 mieszkańców. To na Przedgórzu Sudeckim, zwanym w telewizyjnych Faktach "Dolnym Śląskiem kategorii B", całkiem niezły wynik, zważywszy, że po upadku wielu przedsiębiorstw są na tym terenie miejsca takie jak Bystrzyca, Mieroszów czy Radków, gdzie po 2000 ubyło 5% mieszkańców. W 2006 roku gmina Dzierżoniów liczyła ich 9.516, a jeśli wszystko dobrze pójdzie, to będzie nas jeszcze więcej.