XXV Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik"

2020-02-07

XXV Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik"

"Nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym bogactwem" - mówiła kilka dni temu Olga Tokarczuk odbierając laur Kreatora Kultury, czyli specjalną nagrodę "Polityki". 6 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku najmłodsi pokazali, że rośnie nowe pokolenie wrażliwe na kulturę.

Podczas XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego uczestnicy starali się przyciągnąć uwagę i oczarować słuchaczy. Perfekcyjnie opanowany tekst to oczywiście jedynie początek. Praca zaczyna się bowiem już przy jego wyborze, który musi pasować zarówno do wieku jak i aparycji mówiącego. W tym roku mogliśmy posłuchać m.in. fragmentów prozy J. I. Kraszewskiego, A. Mielech, G. Kasdepke oraz poezji W. Broniewskiego, W. Szymborskiej i A. Frączek.

Fragment "Tajemniczego ogrodu" F. H. Burnett w wykonaniu Hanny Wszół zyskał najwyższe uznanie jury w kategorii "młodsi". Nieco trudniejszy repertuar wybrali starsi uczestnicy tegorocznych zmagań. Kamil Kasztelan, zdobywca I miejsca, zastanawiał się nad "resztkami światła" w wierszu "Między psem a wilkiem" B. Keff. Przedstawił także fragment książki "Oskar i pani Róża" E. E. Schmitta.

Jury w składzie: Jolanta Maniecka, Kamila Kossowska, Damian Drozdowski po wysłuchaniu uczestników konkursu przyznało następujące nagrody:

W kategorii "młodsi" - klasy IV-VI (szkoły podstawowe):

1. miejsce - Hanna Wszół
  2. miejsce - Alicja Ostrowska
  3. miejsce - Michał Więckowski

W kategorii "starsi" - klasa VII i VIII szkoły podstawowej:

1. miejsce - Kamil Kasztelan

Wyróżnienia otrzymały Magdalena Połcik oraz Wiktoria Gajda.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek, zastanawiając się, na kogo oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Kamila Kasztelana. Serdecznie dziękujemy opiekunom artystycznym za trud włożony w przygotowanie podopiecznych. Wszystkie nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia!

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta