Uroczyste odsłonięcie pomnika we Włókach

2020-08-31

Uroczyste odsłonięcie pomnika we Włókach

Na terenie przy Sali Integracji Społecznej we Włókach w sobotę 29 sierpnia uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony pierwszym polskim osadnikom, którzy po zakończeniu II wojny światowej przybyli do tej miejscowości.

Pomnik wykonał rzeźbiarz Ryszard Makowski. Koszty przedsięwzięcia to ok. 24 tys. zł. Prawie 19 600 zł pochodziło z funduszu sołeckiego i nagrody, jaką Włóki zdobyły za zajęcie II miejsca w gminnym konkursie "Kreatywne Sołectwo 2019". Pozostałą sumę pozyskano od sponsorów: Augustyna Muchy (dokumentacja projektowa), Marcina Pięta (tablica pamiątkowa) i Macieja Rojka (maszt z flagą). Szczególne podziękowania mieszkańcy Włók skierowali do Adama Polaka za bezpłatne wykonanie podłoża z kostki granitowej, która pochodziła z zasobów gminnych, a także do Małgorzaty i Macieja Ciszewskich za pomoc i wsparcie w wykonaniu tablicy pamiątkowej.

W sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział: poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Starosta Dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, radni gminni i powiatowi, mieszkańcy Włók oraz potomkowie pierwszych polskich osadników przybyłych do Włók po II wojnie światowej.

Wójt Marek Chmielewski w swoim wystąpieniu przywołał słowa hymnu naszej gminy, który - podobnie jak pomnik - upamiętnia dzieje naszych przodków.

Organizatorami wydarzenia było Sołectwo Włóki i KGW "Niezapominajki".