Spotkanie z gminnymi legendami w zabytkowym pałacu w Kiełczynie

2021-10-01

Spotkanie z gminnymi legendami w zabytkowym pałacu w Kiełczynie

Spotkanie z twórcami "Legend i opowieści z gminy Dzierżoniów" odbyło się 30 września w zabytkowym pałacu w Kiełczynie. Przybyli goście mogli porozmawiać z autorkami książki i wysłuchać fragmentów tej wyjątkowej publikacji. Była to również niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć wyremontowaną część pałacu.

Napisania legend podjęła się znana dzierżoniowska pisarka Janina Weretka-Piechowiak, zaś redakcją zajęła się Jadwiga Horanin - była dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie. O nietuzinkowe ilustracje zadbała Kamila Karst - artystka ze Świdnicy.

Rozmowę z Janiną Weretką-Piechowiak i Jadwigą Horanin poprowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justyna Kaczorowska. Autorki opowiedziały m.in. o pracach nad publikacją. W poszukiwaniu materiałów i inspiracji przeprowadziły wiele rozmów, wspólnie zwiedzały naszą gminę i odkrywały zakątki, z którymi wiążą się historie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W spotkaniu wzięły również udział przedstawicielki Fundacji Most the Most z Warszawy: Brygida Ślabska i Patrycja Loose. Pałac w Kiełczynie zwyciężył bowiem w I konkursie "Nasz Zabytek" organizowanym przez Fundację. Teraz czas na II konkurs, w którym mieszkańcy Kiełczyna, powiatu dzierżoniowskiego i okolic mogą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną zabytku. Więcej o konkursie można przeczytać w artykule z 28 września.