2019-11-28

Preludium Ślężańskie - Między Światami

Wyjątkowe widowisko o podróży dzisiejszego człowieka w głąb siebie, ubrane w konwencję snu odbyło się 22 listopada w Ślężańskim Ośrodku Kultury w Sobótce oraz 23 listopada w Owieśnie. Spektakl "Preludium Ślężańskie - Między Światami" został przygotowany przez Fundację Rozwoju Kultury Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi".

Dwa przedstawienia, a jakże różnie. Pierwsze perfekcyjne technicznie, zjawiskowe, świetlne i muzycznie doskonałe, drugie w sali wiejskiej w Owieśnie tuż obok okrągłego zamku Templariuszy - w niezwykłej atmosferze, którą współtworzyła kameralna i żywo reagująca widownia.

Preludium Ślężańskie to opowieść o spotkaniu wyalienowanego człowieka współczesnego poszukującego swojej tożsamości z Krainą Słowian. To również historia o spotkaniu dwóch różnych światów: zawodowców-twórców teatralnych i aktorów-amatorów wywodzących się ze społeczności lokalnej.

W historii tej nie padają słowa. Widowisko wzbogacone zostało multimedialnymi i malarskimi prezentacjami zaprojektowanymi przez Roberta Balińskiego, nie tylko reżysera świateł, ale i wizjonera i plastyka, artysty światła. Ruch sceniczny i układy choreograficzne wraz ze scenariuszem opracowała reżyser Ewelina Ciszewska, profesor z Wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Muzyczne krajobrazy tworzyli na żywo multiinstrumentalista Sambor Dudziński, Mariusz Bobek Bobkowski i Witek Łukaszewski oraz Apostolis Anthimos - wizjoner gitary.

Magię aktorów podkreśliły kostiumy Urszuli Szewczyk i Moniki Mączki-Gąsior oraz wrażliwie wykonany make up i body painting bóstw słowiańskich, które zaprojektowali i wykonali Monika oraz Marian Folga.

Widz mógł zwrócić się chociaż na chwilę ku prasłowiańskim przodkom, uzyskać wytchnienie i chwilowe zapomnienie, powrócić do swojej tożsamości. I to jest niewątpliwym sukcesem twórców tego spektaklu.

Współorganizatorami projektu były Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce, Ślężański Ośrodek Kultury, gmina Dzierżoniów, Lokalna Grupa Działania "Ślężanie", Wyspa Koni w Ostroszowicach, Teatr Sztuk - Oleśnica, Awangarde Teatr, koks-studio.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prorektora Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filii we Wrocławiu.

Zadanie sfinansowano ze środków unii europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Ślężanie" pn. Organizacja warsztatów kulturalno-artystycznych pn. PRELUDIUM ŚLĘŻAŃSKIE na terenie gmin należących do LGD "Ślężanie".

Tekst: Małgorzata Zabuska
Zdjęcia: Paweł Syposz, Jan Luty