Strona główna

Pal od góry! Metoda rozpalania w piecach

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2019-12-16

Pal od góry! Metoda rozpalania w piecach

aktualności Gmina Dzierżoniów

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Każdy z nas dba o to, żeby miały one wyjątkową oprawę. Ozdabiamy nasze domy i mieszkania pięknymi dodatkami, dekorujemy stoły i ubieramy choinkę. Rozpalamy ogień w kominkach i piecach, aby w naszych domach było miło, ciepło i przytulnie. Ale czy wiemy jak to robić, aby nie zanieczyszczać powietrza i podarować sobie oraz naszym bliskim najpiękniejszy świąteczny prezent jakim jest zdrowie?

Rozpalanie w piecu od góry może pomóc w walce ze smogiem. Ta prosta i bezkosztowa technika palenia w piecu pozwala na spalanie węgla i drewna bez kopcenia (a nawet zupełnie bez dymu).

Nawet używając do ogrzewania tradycyjnego "kopciucha", możemy zmniejszyć ilość emitowanych spalin do powietrza. Wystarczy stosować rozpalanie opału od góry. Palenie od góry można zastosować w każdym piecu, nie tylko w nowoczesnych kotłach z podajnikiem (w takich jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania pieca), ale też w starych "kopciuchach". Jak to się robi? Jeśli stosujecie tradycyjne palenie, w którym na dole kładzie się podpałkę, później drewno, a potem wszystko przysypuje węglem, wystarczy zrobić wszystko odwrotnie. Najpierw wsypujemy odpowiednią ilość węgla do paleniska. Później kładziemy drewno grubsze i drobniejsze, potem rozpałkę - np. papier. Wszystko zapalamy od góry.

Dzięki takiej formie spalania, wszystkie gazy i spaliny emitowane z węgla i drewna spalają się jeszcze w komorze pieca, a nie ulatują przez komin na zewnątrz. Spalanie od góry pozwala także zaoszczędzić na opale, bo spalany jest on całkowicie. Przy tradycyjnym paleniu, nawet 1/3 opału w postaci pyłu wydostaje się przez komin. Stąd właśnie czarny dym, który kopci z wielu kominów w naszym regionie.

Informacje o tym jak palić efektywnie można znaleźć na stronie www.czysteogrzewanie.pl

Sposób palenia od góry został dobrze przestawiony na poniższym filmie przez kominiarza Tomasza Szołdrowskiego z Nowego Sącza.

Kominiarz radzi jak taniej palić w piecu i nie kopcić (Źródło: www.youtube.com)

Pal od góry! Metoda rozpalania w piecachPal od góry! Metoda rozpalania w piecachPal od góry! Metoda rozpalania w piecach
powrót do poprzedniej strony