Obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę

2020-09-17

Obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę

Gminne uroczystości upamiętniające 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbyły się w czwartek 17 września w Piławie Dolnej na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, pod obeliskiem poświęconym poległym za Polskę.

W uroczystościach wzięli udział: wójt Marek Chmielewski, radni Rady Gminy Dzierżoniów, członkowie Gminnego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych i przedstawiciele gminnych jednostek oświatowych. Uroczystość uświetnili również żołnierze Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Szpica".

Momenty bolesnej historii w montażu słowno-muzycznym przypomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej. Odczytano również "Apel Poległych" i oddano hołd wszystkim tym, którzy przeszli radziecką gehennę: więzionym w łagrach, wywożonym w głąb ZSRR, rozstrzelanym w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku i w wielu innych miejscach.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów.