2023-06-01

Obchody Dnia Strażaka 2023 r.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie 19 maja 2023 r. odbyły się powiatowe obchody "Dnia Strażaka". W uroczystości udział wzięli: Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, funkcjonariusze PSP i druhowie OSP.

Po złożeniu meldunku Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej bryg. Michałowi Pięcie nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego. Przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy PSP w Dzierżoniowie st. kpt. Sławomir Dudziński. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu, oraz przedstawiciele parlamentarzystów i samorządów.

Uroczystość, obok życzeń i gratulacji składanych na ręce strażaków, stała się okazją do wręczenia funkcjonariuszom PSP oraz druhom OSP z terenu naszego powiatu medali, odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Wśród odznaczonych i awansowanych znaleźli się także strażacy ochotnicy z terenu gminy Dzierżoniów.

"Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono druhów:

• Piotra Brewczyńskiego - OSP Ostroszowice
  • Sławomira Miarkę - OSP Ostroszowice
  • Leszka Pazińskiego - OSP Roztocznik
  • Krzysztofa Zagałę - OSP Piława Dolna

"Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczono następujących druhów:

• Pawła Guczwińskiego - OSP Ostroszowice
  • Sławomira Oleksaka - OSP Ostroszowice
  • Pawła Sendeckiego - OSP Ostroszowice

Odznaką "Za wieloletnią służbę" zostali wyróżnieni następujący druhowie:

• Wojciech Korzeniowski XXXV - OSP Mościsko
  • Robert Rosiak XXV - OSP Ostroszowice
  • Paweł Galik XXV - OSP Ostroszowice
  • Sławomir Miarka XXV - OSP Ostroszowice

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP awans na wyższy stopień służbowy ogniomistrza otrzymał mł. ogn. Tomasz Staściuk - druh OSP Tuszyn.

Na zakończenie uroczystości życzenia dla wszystkich strażaków oraz gratulacje dla awansowanych i odznaczanych złożył Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Dzierżoniowie druh Dariusz Gortych. Po zakończeniu uroczystości wszystkich uczestników imprezy zaproszono na tradycyjną strażacką grochówkę.

Podczas tegorocznych Wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka które odbyły się 26.05.2023 r. w Jeleniej Górze, Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP druh Józef Ostrowski z OSP Piława Dolna otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, natomiast druh Krzysztof Kot - Komendant gminny ZOSP RP w Dzierżoniowie odznaczony został Krzyżem Świętego Floriana. Druh Kot otrzymał również Odznakę Świętego Floriana za Zasługi dla Społeczności Lokalnej.

Źródłu: PSP Dzierżoniów

Powiatowe obchody Dnia Strażaka -  19.05.2023 KPPSP DzierżoniówWojewódzkie obchody Dnia Strażaka 26.05.2023 - Jelenia Góra