2019-06-18

Na Dzień Dziecka do Warszawy

Uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie wraz ze swoim wychowawcą Jarosławem Pawlaczkiem i opiekunkami Natalią Czech i Justyną Piszko 1 czerwca udali się na wycieczkę do Warszawy.

Grupę uczestników wyjazdu uzupełnili uczniowie z innych klas ze szkoły w Tuszynie, Szkoły Podstawowej w Jaźwinie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej. Okazją do wyjazdu stała się promocja przygotowana przez PKP InterCity dla dzieci i młodzieży.

O 4.30 rano wszyscy stawiliśmy się punktualnie na Dworcu PKP w Dzierżoniowie, skąd pojechaliśmy szynobusem Kolei Dolnośląskich do Wrocławia z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej. W dalszą drogę do Warszawy udaliśmy się Pendolino, co też było niemałą atrakcją dla uczniów.

O 10:00 byliśmy już w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Kultury i Nauki i tarasu widokowego na XXX piętrze. Pogodne niebo pozwoliło na podziwianie panoramy Warszawy i jej najdalszych zakątków. Po obserwacjach i zrobieniu efektownych zdjęć udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Tutaj uczniowie podziwiali obrazy słynnych polskich malarzy z Janem Matejką na czele. Jak zawsze wielkie emocje wzbudzało dzieło mistrza "Bitwa pod Grunwaldem".

Następnie udaliśmy się w stronę Starego Miasta. Na rondzie Charles'a de Gaulle'a zobaczyliśmy nowy symbol Warszawy - sztuczną palmę, która od kilku dni wzbudza emocje, bo ma wygląd uschniętej. Na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu co rusz zatrzymywaliśmy się, aby obejrzeć ciekawe budowle, m. in. kościół na placu Trzech Krzyży, pomnik Mikołaja Kopernika, pałac prezydencki, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Adama Mickiewicza i wiele innych. W końcu dotarliśmy pod kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Zwiedziliśmy Stare Miasto, zobaczyliśmy pomnik warszawskiej Syrenki, Barbakan, pomnik Małego Powstańca, mury obronne.

Wracając na dworzec zjedliśmy obiad, kupiliśmy pamiątki i zaopatrzenie na drogę powrotną. Pendolino przywiozło nas z powrotem do Wrocławia, a szynobus KD, tuż przed 23:00 do Dzierżoniowa. To był bardzo wyczerpujący dzień.

Opracował: Jarosław Pawlaczek

Na Dzień Dziecka do WarszawyNa Dzień Dziecka do WarszawyNa Dzień Dziecka do WarszawyNa Dzień Dziecka do WarszawyNa Dzień Dziecka do WarszawyNa Dzień Dziecka do Warszawy