Strona główna

Maria Paszyńska w bibliotece w Mościsku

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2019-10-15

Maria Paszyńska w bibliotece w Mościsku

aktualności Gmina Dzierżoniów

Jak należy rozpocząć tydzień? Oczywiście z książką w ręku! Najlepiej z taką, która dodatkowo wniesie w naszą codzienność nieco optymizmu, garść wiedzy i pobudzając wyobraźnię zachęci do dalszego poszukiwania śladów przeszłości, smaków i zapachów.

Takie właśnie książki wychodzą spod pióra, a raczej w tym wypadku ołówka, Marii Paszyńskiej. Pisarka, z urodzenia Dolnoślązaczka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka odwiedziła w poniedziałek 14 października Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Jej znakiem rozpoznawczym stały się powieści z historią w tle, o której opowiadała z niezwykłą swadą, wiedzą i zapałem.

Autorka zadebiutowała w 2015 roku powieścią "Warszawski niebotyk", która znalazła się w finale I edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Powieść "Owoc granatu. Dziewczęta wygnane" została nominowana w plebiscycie portalu Lubimy czytać do miana Książki Roku 2018 w kategorii "Powieść historyczna".

Podczas naszego spotkania skupiliśmy się na książkach, w których spod fikcji literackiej wyzierają na światło dzienne poruszające historie ludzkich losów. Mada Walter, czy Antonina i Jan Żabińscy to postaci, o których należy mówić jak najczęściej, przypominając, w jaki sposób ratowały od wojennej pożogi pojedyncze światy. Odszukiwanie materiałów, porównywanie, uzyskiwanie zgód na dostęp do dokumentów historycznych to spora część pracy autorki serii "Owoc granatu". Rzetelnie zbierane dane powodują, że książki Marii Paszyńskiej stają się kolejnym świadectwem przedstawianych przez nią kartek z kalendarza naszej historii.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz jego zastępca Jolanta Zarzeka, którzy z radością słuchali ciepłych wspomnień autorki z dzierżoniowskiego podwórka, gdzie królował trzepak i niezgłębiona piaskownica.

Znakomita większość tytułów, którymi mogą się w naszych bibliotekach cieszyć czytelnicy to dar pisarki, za który jeszcze raz, tym razem osobiście, mogliśmy podziękować. Na naszych półkach bibliotecznych pojawiły się także najnowsze tytuły autorki, po które zapraszamy, życząc pisarce kolejnych zrealizowanych pomysłów literackich.

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta

Maria Paszyńska w bibliotece w MościskuMaria Paszyńska w bibliotece w MościskuMaria Paszyńska w bibliotece w MościskuMaria Paszyńska w bibliotece w Mościsku
powrót do poprzedniej strony