KRUS zaprasza do Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci

2020-02-11

KRUS zaprasza do Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci

Placówka Terenowa KRUS w Świdnicy informuje, że decyzją Prezes KRUS Aleksandry Hadzik rozpoczął się w styczniu br. X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzaki znasz i szanujesz".

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a w jego organizacji wspierają Kasę: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Patronat medialny nad konkursem objęły redakcje: Telewizji Polskiej S.A. Programu I, dwutygodnika Agro Serwis, telewizji interaktywnej AgroNews.com.pl, Tygodnika Poradnika Rolniczego, magazynu rolniczego Agro Profil, portalu Gospodarz.pl Twój Portal Rolniczy, miesięcznika Wieści Rolnicze, Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO oraz magazynu Rolniczy Przegląd Techniczny.

Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie A3, na temat zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym zwierząt gospodarskich. Wszystkie zgłoszone prace ocenią komisje regionalne, a następnie najlepsze prace ze wszystkich województw będą oceniane przez Centralną Komisję Konkursową. Uroczysty finał etapu centralnego odbędzie się w Warszawie, gdzie autorom najciekawszych prac zostaną wręczone nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zestawy upominków przygotowane przez współorganizatorów, patronów konkursu oraz firmy współpracujące.

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w Konkursie! Termin zgłaszania prac do jednostek terenowych KRUS mija 28 lutego 2020 roku!

Jednocześnie informujemy, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nieustannie prowadzi działania i kampanie informacyjne, których celem jest uświadomienie rolnikom, że zwierzę nie jest przedmiotem, tylko istotą żywą, a także wskazanie zależności pomiędzy odpowiednim traktowaniem zwierząt a ryzykiem wypadków rolników podczas ich obsługi. Dobre traktowanie zwierząt podyktowane jest względami etycznymi, praktycznymi, a także prawnymi.

Badania naukowe i doświadczenia wielu hodowców wskazują na konieczność prowadzenia produkcji zwierzęcej w dobrostanie rozumianym jako utrzymywanie zwierząt w harmonii z otaczającym środowiskiem. Umożliwia on zwierzęciu zaadoptowanie się bez cierpienia do zmian, które w nim zachodzą. Taki system chowu zaspokaja podstawowe potrzeby zwierząt, przede wszystkim w zakresie: żywienia, dostępu do wody, potrzebnej przestrzeni życiowej, zapewnienia towarzystwa innych zwierząt, leczenia, higieny utrzymania, mikroklimatu pomieszczeń, warunków świetlnych. Dobrostan oznacza tez unikanie okaleczeń zwierząt oraz zapewnienie im schronienia przed złymi warunkami klimatycznymi. W zakres tego pojęcia wchodzą również warunki humanitarnego przewozu i sposobu uboju zwierząt. Utrzymanie zwierząt w dobrostanie zwiększa efektywność produkcji oraz minimalizuje ryzyko nieprzewidywalnych, instynktownych zachowań zwierząt, wskutek których dochodzi do wypadków rolników.

W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta, a w niektórych przypadkach do stratowania ludzi. Rocznie ok. 2 000 osób doznaje urazu podczas obsługi zwierząt, a kilka traci życie. Z analizy przyczyn i okoliczności zdarzeń wypadkowych prowadzonej przez KRUS wynika, że wypadki przy obsłudze zwierząt są najczęściej skutkiem braku dostatecznej wiedzy hodowców na temat żywienia i pielęgnacji zwierząt, ich naturalnych, zdrowych zachowań, zasad bezpiecznej obsługi, a także niewłaściwych relacji człowiek - zwierzę.

Opracowała: Samodzielny inspektor Lucyna Jabłonka w oparciu o materiały prewencyjne ze strony www.krus.gov.pl Placówka Terenowa KRUS w Świdnicy