AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2022-11-15

Czujniki smogu w naszych szkołach

aktualności Gmina Dzierżoniów

Trzy szkoły z terenu naszej gminy tj. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mościsku oraz Szkoła Podstawowa w Tuszynie wzięły udział w projekcie "ESA dla OSE - 1200 czujników smogu", realizowanego w ramach programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA).

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to program informacyjny, w którym podejmowane są wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. W ramach programu tworzona jest sieć szkół i przedszkoli, które mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza w swoich miejscowościach i wspierają rozwój wiedzy o sposobach ochrony czystego powietrza. Program realizowany jest przez Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym i jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Dzięki udziałowi naszych szkół w projekcie, na ich budynkach zostały zainstalowane mierniki jakości powietrza oraz tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów. Dane pomiarowe ze wszystkich szkół dostępne są również na stronie Edukacyjna Sieć Antysmogowa - NASK. Zachęcamy zatem mieszkańców do sprawdzania jakości powietrza w swojej okolicy.

Informujemy również, że wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza, które są mierzone w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza na stacji pomiarowej, znajdującej się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Piłsudskiego 26 w Dzierżoniowie, dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki pomiarów jakości powietrza można sprawdzać również na stronie Gminy Dzierżoniów.

To, jakim powietrzem oddychamy, możemy na bieżąco monitorować poprzez instalację na swoim telefonie odpowiednich aplikacji np. Jakość powietrza w Polsce. Dzięki temu będziemy mogli podjąć odpowiednie działania ochronne przed zanieczyszczeniem powietrza.

Czujniki smogu w naszych szkołachCzujniki smogu w naszych szkołach
powrót do poprzedniej strony