2010-03-05

Jak powstaje papier?

Dzięki inicjatywie p. dyrektor Małgorzaty Lis i p. Urszuli Zając, dnia 26.02.2010r w sali sportowej ZS-P w Piławie Dolnej odbyły się warsztaty pt. "Jak powstaje papier - spotkanie z historią - warsztaty - papier ręcznie czerpany" przeprowadzone przez pracowników firmy KALANDER. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas I - III i wychowankowie przedszkoli z placówek w Piławie Dolnej i Ostroszowicach.

Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w dobie dominacji internetu uświadomić dzieciom jak ważną rolę wciąż odgrywa papier jako surowiec i nośnik informacji. Warsztaty odbywały się w trzech grupach:

• Grupa I - czerpanie papieru wraz z zatopionymi płatkami kwiatów z dębowej kadzi papierniczej a następnie odciskanie masy papierowej w zabytkowej prasie.
  • Grupa II - barwienie papieru starą mającą ponad 2000 lat techniką japońską .
  • Grupa III - odciskanie pieczęci lakowych z inicjałem swojego imienia oraz skryptorium - pisanie gęsim i strusim piórem.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wyczerpany papier, odbitą pieczęć lakową z inicjałem imienia, barwioną kartkę papieru techniką japońską oraz samodzielnie wykaligrafowane gęsim lub strusim piórem nazwisko.

Przez cały trwania warsztatów na twarzach "małych rzemieślników" widać było zaangażowanie, ciekawość, radość z możliwości dotykania rzeczy nowych i fascynujących. To spotkanie na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników.