2009-09-01

Takich Dożynek jeszcze tu nie było

Tradycją gminy Dzierżoniów stała się organizacja dorocznego święta rolników co roku w innym sołectwie. Tym razem Dożynki Gminne miały miejsce w niedzielę 30 sierpnia w Dobrocinie i jak mówią sami mieszkańcy, były to pierwsze dożynki od czasów II wojny światowej.

Jadących gości od strony Dzierżoniowa witały postacie zbudowane z bel słomy. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:45 mszą dożynkową w zabytkowym kościele p.w. Świętego Piotra i Pawła, którą koncelebrował ksiądz proboszcz Stanisław Lechowski wraz z ks. prałatem Zbigniewem Wolaninem z Piławy Górnej, proboszczem Marianem Chomiakiem z Przerzeczyna Zdroju oraz misjonarzem - ojcem Leonem. Wśród gości na mszy obecny był gospodarz dożynek - wójt Marek Chmielewski, przewodniczący Rady Gminy Dzierżoniów Adam Jan Mak oraz zaproszeni goście – między innymi wicestarosta Dariusz Kucharski.

Po mszy, przez pięknie przygotowaną wieś Dobrocin przeszedł korowód prowadzony przez przystrojony nowoczesny ciągnik, roztańczony Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „Poiana” z Piławy Dolnej i „Macieji” z Ostroszowic oraz bryczkę ze starostami dożynek – Sylwią Ostrowską z przysiółka Dobrocina - Marianówek i Michałem Burbanem - sołtysem Mościska. Oprócz delegacji z sołectw gminy Dzierżoniów nie zabrakło naszych sąsiadów z Gilowa. Wszyscy przygotowali pracochłonne i piękne wieńce dożynkowe.

Na boisku w Dobrocinie, wśród licznie zebranych widzów i gości rozpoczął się tańcem Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „Poiana” obrzęd dożynkowy – przekazanie chleba przez starostów dożynek, tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz Misterium Chleba. Dzielono się poświęconym chlebem, wypieczonym z tegorocznych zbóż ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Wszystko to przy oprawie muzycznej w wykonaniu Chóru Ludowego „Macieje” z Ostroszowic. W tych uroczystościach wziął również udział przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Dyrektor Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich – Paweł Czyszczoń, który przekazał gratulacje z okazji Święta Plonów od wicemarszałka Stanisława Longawy. Także senator RP Stanisław Jurcewicz przekazał listy gratulacyjne starostom dożynek w Dobrocinie.

W części artystycznej występowały zespoły: Męski Zespół Śpiewaczy „Cord” i Chór „Con Moto” z Piławy Dolnej oraz Chór Ludowy „Macieje” z Ostroszowic. Na stoiskach zaprezentowały się natomiast Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Powiatowy Zespół Doradców Dzierżoniów, firma Osadkowski S.A. produkująca sprzęt rolniczy oraz Koło Łowieckie „Bażant” z Dzierżoniowa.

Wielką atrakcją okazały się stoiska przygotowane przez prawie wszystkie sołectwa gminy Dzierżoniów, gdzie można było bezpłatnie poczęstować się domowymi wypiekami, swojską kiełbasą , domową nalewką lub winem z własnej winnicy i szeregiem smakowitych wiejskich produktów lokalnych. Zainteresowanie wzbudził też pokaz bokserów poprowadzony przez Piotra Wilczewskiego - mistrza świata w boksie, mieszkającego w Roztoczniku. Ta impreza rekreacyjno - sportowa na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Dobrocina.

Jak co roku wspaniałe chleby dożynkowe były licytowane wśród zebranych na placu dożynkowym. Pieniądze w wysokości 1.650 zł zostały przekazane na pomoc dla mieszkanki Dobrocina, potrzebującej rehabilitacji.

Zabawę biesiadną prowadził zespół „Darius Band”, skutecznie zachęcając wszystkich do wspólnych tańców i zabawy. Występy uzupełniane były przez żywiołowe i ciekawe prezentacje poszczególnych sołectw, na temat ich osiągnięć. Każde z wystąpień zasługiwało na brawa. Jednym z najbardziej emocjonujących był pokaz umiejętności mieszkańca Uciechowa – Krzysztofa Bednarza, ćwiczącego taekwondo oraz taniec młodzieży pod nazwą „Uciechowianka”. Publiczność rozbawił także występ mieszkanek Ostroszowic z panią sołtys na czele oraz gospodyń z Włók, które do akompaniamentu namówiły zespół „Darius Band”.

Następnie publiczność rozgrzał do tańca koncert grupy „Nana”. Przed koncertem rozstrzygnięto loterię fantową, zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczna Gminy Dzierżoniów, w której nagrodą główną był rower, wygrany przez małą mieszkankę Dobrocina.

Wieczorem rozpoczął się malowniczy spektakl sztucznych ogni. Dożynki Gminne 2009 w Dobrocinie zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ Darka. Na szczególne podziękowania zasługują nasi sponsorzy wymienieni poniżej oraz Sołtys i Radna Grażyna Ziernik, Rada Sołecka Dobrocina i sami mieszkańcy, którzy podjęli się współorganizacji tej wspaniałej imprezy wraz Urzędem Gminy Dzierżoniów. Do zobaczenia za rok.

Patroni Medialni: Doba.pl, Tygodnik Dzierżoniowski,

1. Bank Spółdzielczy Dzierżoniów