Strona główna

Dobrocin po raz kolejny pobiegł "Wilczym tropem"

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2018-03-06

Dobrocin po raz kolejny pobiegł "Wilczym tropem"

aktualności Gmina Dzierżoniów

147 biegaczy stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w niedzielę 4 marca w Dobrocinie. Po raz kolejny bieg zorganizowano w wielu miastach w kraju i za granicą.

Historia biegu sięga 2011 roku. 1 marca został wtedy ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu członków Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.

W Dobrocinie, podobnie jak w innych miejscowościach, dystans biegu wyniósł 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek).

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Obywatelski Ruch Patriotyczny, gmina Dzierżoniów i sołectwo Dobrocin.

Dobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropemDobrocin po raz kolejny pobiegł Wilczym tropem
powrót do poprzedniej strony