Strona główna

Gminne eliminacje do dolnośląskiego "Pegazika"

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2017-02-13

Gminne eliminacje do dolnośląskiego "Pegazika"

aktualności Gmina Dzierżoniów

Szesnastu młodych reprezentantów gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjum zaprezentowało swoje interpretacje wierszy i fragmentów prozy w gminnych eliminacjach do XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Eliminacje odbyły się w czwartek 9 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku.

"Po kilku dniach mama odebrała okulary i przyniosła do domu. Kazała mi przymierzyć. Rozkaz to rozkaz. Przymierzyłem i wiecie co? Świat stał się jakiś wyraźniejszy. Film w telewizji mogłem oglądać z kanapy, a nie jak ostatnio, kiedy musiałem przysuwać fotel prawie do samego ekranu".

Zacytowany fragment pochodzi z książki Krystyny Drzewieckiej "Piątka z zakątka znowu w akcji". To właśnie recytacja tekstu z tej książki w wykonaniu Kamila Kasztelana zyskała najwyższe uznanie jury w kategorii szkół podstawowych. Literatura to wszakże okulary, dzięki którym lepiej widać naszą codzienność, emocje, nadzieje i nas samych.

Różnorodny dobór repertuaru dostarczył słuchaczom i członkom komisji wielu niezapomnianych chwil. Obok wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Śliwiaka czy Jana Brzechwy pojawili się również przedstawiciele najnowszych nurtów w literaturze. John Flanagan, autorka cyklu o Harrym Potterze - J.K. Rowling, a także Melanie Raabe.

Jury w składzie: Justyna Kaczorowska, Krystyna Gliwa i Miłosz Wrzesiński, po wysłuchaniu uczestników konkursu, przyznało następujące nagrody:

W kategorii "młodsi" - klasy IV-VI (szkoły podstawowe)

  1. miejsce - Kamil Kasztelan
  2. miejsce - Aleksandra Prasał
  3. miejsce - Oliwia Wasilewska

Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Gajda i Magdalena Połcik

W kategorii "starsi" - klasy I-III (gimnazjum)

  1. miejsce - Julia Skorupa

Wyróżnienia otrzymały: Karolina Fyszko i Milena Zagała

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz goście udali się na poczęstunek. Mogli również oddać swój głos i przyznać Nagrodę Publiczności. W tym roku trafiła ona do rąk Aleksandry Prasał.

Nagrodzone osoby będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia! Dziękujemy również opiekunom artystycznym za trud włożony w przygotowanie podopiecznych.

D.W.

Gminne eliminacje do dolnośląskiego PegazikaGminne eliminacje do dolnośląskiego PegazikaGminne eliminacje do dolnośląskiego PegazikaGminne eliminacje do dolnośląskiego PegazikaGminne eliminacje do dolnośląskiego Pegazika
powrót do poprzedniej strony