Strona główna

Obchody 77 rocznicy napaści ZSRR na Polskę

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2016-09-19

Obchody 77 rocznicy napaści ZSRR na Polskę

aktualności Gmina Dzierżoniów

Gminne uroczystości upamiętniające 77 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbyły się w piątek 16 września w Roztoczniku. Zainaugurowała je msza święta w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca.

W obchodach uczestniczyli: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Marian Kowal, przedstawiciele Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta i Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, delegacje Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, uczniowie gminnych placówek oświatowych z pocztami sztandarowymi, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.

Po mszy świętej odprawionej w asyście Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk poświęcony bojownikom o wolność i demokrację. Tam o tragicznych wydarzeniach związanych z agresją ZSRR na Polskę opowiedział Janusz Głód - nauczyciel historii z Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również prezes Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Koncewicz.

Podczas uroczystości wójt Marek Chmielewski oraz prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie Edward Bień poinformowali o pośmiertnym odznaczeniu Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II RP pana Stanisława Adamskiego - zmarłego w lipcu członka Gminnego Związku Kombatantów. Decyzję i medal przekazano na ręce syna pana Stanisława.

Następnie odczytano Apel Poległych - oddano hołd wszystkim tym, którzy przeszli radziecką gehennę: więzionym w łagrach, wywożonym w głąb ZSRR, rozstrzelanym w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku i w wielu innych miejscach.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Obchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na PolskęObchody 77 rocznicy napaści ZSRR na Polskę
powrót do poprzedniej strony