2015-09-01

Dożynki Gminy Dzierżoniów - Roztocznik 2015

Wielobarwny korowód, prezentacja dożynkowych wieńców i wspólne, radosne świętowanie. Słoneczna niedziela przyciągnęła do Roztocznika mieszkańców gminy Dzierżoniów i okolicznych miejscowości na obchody najważniejszego rolniczego święta.

Miejscowość była tego dnia centrum radosnej biesiady dziękczynnej za ciężką pracę rolników i zebrane przez nich plony.

Tegoroczne dożynki swoją obecnością zaszczycili:

• Teresa Świło - poseł na sejm RP
  • Stanisław Jurcewicz - senator RP
  • Tomasz Smolarz - Wojewoda Dolnośląski,
  • Marian Kowal - przewodniczący Rady powiatu Dzierżoniowskiego
  • przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo,
  • reprezentacje powiatowych służb mundurowych,
  • przedstawiciele duchowieństwa
  • delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Gogolin, na czele z burmistrzem Joachimem Wojtalą
  • a także grupy wieńcowe reprezentujące sołectwa gminy Dzierżoniów.

Tuż po uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Roztoczniku kolorowy korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą i Mażoretki Arriva z Gogolina oraz starostów dożynek - Edytę Mulkę-Gonerę i Rafała Machowskiego przeszedł na płytę boiska w Roztoczniku. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.

Święto plonów było okazją do pierwszej, uroczystej prezentacji hymnu gminy Dzierżoniów. Pieśń pt."Stąd jestem, tu mieszkam, tu chcę żyć" stanie się od tej pory jednym z najważniejszych symboli naszej gminy i będzie nam towarzyszyła we wszystkich doniosłych chwilach.

Następnie po pełnym energii występie utalentowanych Mażoretek starostowie dożynek wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wyjątkowe wieńce dożynkowe.

Po przemówieniu wójta odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, powiatu, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z licznie zgromadzoną publicznością.

Uczestnicy dożynek mogli również obejrzeć specjalnie przygotowane na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych, stoiska instytucji wspierających rolnictwo, a także pokaz umiejętności zawodników Dzierżoniowskiego Klubu Bokserskiego pod kierunkiem byłego Mistrza Europy, mieszkańca Roztocznika Piotra Wilczewskiego. W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach zespołów: "Macieje", "Katarzynki", "Cord", "Con Moto" i "Uciecho-wianki". Wspaniale zaprezentował się także Chór Canzona oraz nasz gość specjalny: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina i towarzyszące jej Mażoretki "Arriva".

Po godzinie 20:00 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru - zespół "ABBA Song" porwał publiczność znanymi wszystkim i ponadczasowymi przebojami. Po pokazie sztucznych ogni zabawę tradycyjnie zakończyła trwająca do późnych godzin nocnych dyskoteka.

Serdeczne podziękowania składamy delegacjom wieńcowym oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie sołtysowi Roztocznika, Leszkowi Pazińskiemu, Radzie Sołeckiej, członkom Stowarzyszenia i mieszkańcom Roztocznika.

Dziękujemy także instytucjom i firmom, które wsparły organizację tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów:

• Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie,
  • Dzierżoniowska Grupa Producentów Nasion Zbóż,
  • Edytor Drukarnia Wydawnictwo Tomasz Ligięza,
  • FESTA - SPORT,
  • PHU TRAVER Waldemar Gąsiorowski,
  • Zakład Usług Komunalnych Tadeusz Drozdowski.