2015-08-05

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Niestety pomimo wielu kampanii informacyjnych i działań prewencyjnych nadal zdarzają się oszustwa, w których pokrzywdzeni to głównie osoby starsze i samotne. Oszuści są coraz bardziej zuchwali i stosują coraz bardziej wyrafinowane metody.

Najbardziej popularna z nich to oszustwo na tzw. "wnuczka", gdzie sprawcy dzwonią do swojej ofiary podając się za członka rodziny, m.in. wnuczka, kuzyna, siostrzeńca itp. Proszą o natychmiastowe przekazanie gotówki na spłatę długu, zobowiązań, szkód powstałych w wyniku wypadku drogowego czy na operację. Przekazanie pieniędzy odbywa się głównie za pośrednictwem osoby trzeciej.

Zdarzają się również przypadki podszywania się pod pracownika socjalnego, pracownika gazowni, listonosza, pracownika urzędu, a nawet policjanta.

Oprócz przypadków oszustw zainicjowanych rozmową telefoniczną, osoby starsze zostają również oszukane poprzez bezpośredni kontakt ze sprawcą, który działając w sposób nielegalny przedkłada seniorom do podpisania dokumenty o treściach notarialnych, umowy kredytowe, oferuje zakup artykułów po korzystnych cenach itp.

Sprawcy takich oszustw wykorzystują łatwowierność swoich ofiar, wzbudzają w nich zaufanie, a następnie bez żadnych skrupułów pozbawiają swoje ofiary często dorobku całego życia.

Pamiętajmy:

• oszuści wykorzystują ludzką naiwność - zachowajmy szczególną ostrożność,
  • nie działajmy pochopnie, nie ulegajmy presji czasu, nie wierzmy w szantaż emocjonalny,
  • nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy,
  • skorzystajmy z pomocy bliskich, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości sięgnijmy po ich poradę,
  • nie wpuszczajmy do mieszkania osób nam nieznanych, możemy zawsze zażądać okazania stosownej legitymacji,
  • nie trzymajmy dużych kwot pieniędzy w domu - doświadczenie pokazuje, że trzymanie pieniędzy "w skarpecie", szafce na bieliznę czy puszce po kawie nie uchroni Twoich pieniędzy przed złodziejem,
  • chrońmy naszych seniorów, ostrzegajmy ich przed zagrożeniami ze strony oszustów, rozmawiajmy z nimi, jak mają się zachowywać w przypadku podejrzenia, że mogą być oszukani.

W razie pojawienia się jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości powiadom policję. Policja sprawdzi, z kim masz do czynienia.

Funkcjonariusze przyjmują również anonimowe zgłoszenia na bezpłatny telefon alarmowy 997.