2015-06-22

Wystawa o losach Bukowińczyków

W piątek 19 czerwca w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa dokonano uroczystego otwarcia wystawy "Przesiedlenia z Bukowiny w kontekście europejskim". Ekspozycja ma związek z XXVI edycją Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania", który w dniach 19-22 czerwca odbywa się na terenie gminy i miasta Dzierżoniów.

Wystawę otworzyli Marek Chmielewski - Wójt Gminy Dzierżoniów oraz Henryk Smolny - dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa. W dalszej części spotkania odbył się Bukowiński Festiwal Nauki oraz panel dyskusyjny. Poprowadził go dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Eugeniusz Kłosek. Prelekcje na temat Bukowiny wygłosili Krzysztof Nowak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, Magdalena Pokrzyńska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wojciech Krysiński - badacz Bukowiny oraz Zbigniew Kowalski z Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Wystawa stanowi płaszczyznę ukazania szerszej perspektywy bukowińskich przesiedleń i losów narodów Bukowiny zmuszonych do opuszczenia swojej "małej ojczyzny" w wyniku powojennych zmian w Europie. Ekspozycję w Muzeum Miejskim będzie można obejrzeć do końca sierpnia.

Wystawa o losach BukowińczykówWystawa o losach BukowińczykówWystawa o losach BukowińczykówWystawa o losach BukowińczykówWystawa o losach BukowińczykówWystawa o losach Bukowińczyków