Odznaka dla miłośników Gór Sowich
Piękne widoki, malownicze szlaki i możliwość obcowania z dziką przyrodą. Góry Sowie to miejsce, które swoim urokiem i tajemniczością przez cały rok przyciąga rzesze turystów. Teraz wszyscy miłośnicy górskich wędrówek będą mogli wykazać się znajomością lokalnych tras i zawalczyć o Odznakę Turystyczną "Znam Góry Sowie".
Odznaka to inicjatywa ząbkowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, w skład którego wchodzi również Gmina Dzierżoniów. Celem akcji jest zachęcenie do poznania naszych gór i odwiedzenia atrakcji turystycznych znajdujących się na ich terenie. Inicjatorom zależy też na propagowaniu ruchu, turystycznych wędrówek i krajoznawstwa górskiego.
Uczestnicy będą mogli zdobyć dwie odznaki: Małą i Dużą. Zawalczyć o nie mogą osoby, które ukończyły 5 lat. Warunkiem jest także zdobycie wszystkich lokalizacji wskazanych w książeczce weryfikacyjnej. Mała Odznaka przyznawana jest po odwiedzeniu 10 miejsc. Są wśród nich takie atrakcje, jak Domek Myśliwski i Galeria Rzeźb w Jodłowniku, Kompleks Włodarz, szczyt Rymarz i Wielka Sowa.
Duża Odznaka przyznawana jest z kolei tym śmiałkom, którzy odwiedzą kolejne 20 wyznaczonych miejsc, takich jak szczyt Czeszka, Schronisko "Orzeł" i Zamek Grodno. Miejsca te kryją w sobie wiele ciekawych historii i tajemnic. Jedną z tych niezwykłych opowieści można poznać odwiedzając Domek Myśliwski w Jodłowniku.
W latach 1832-1834 wsie położone na obrzeżu Gór Sowich były terroryzowane przez grupy rozbójników. Jedna z głównych kryjówek rabusiów mieściła się w domku, który stał tuż obok Czerwonego Młyna w Jodłowniku. Według wielu opowieści, obok kryjówki przy Czerwonym Młynie rozbójnicy ukrywali się również w leśniczówce, która powstała w górach w połowie XIX wieku. Po II wojnie światowej przetransportowano ją do Jodłownika. Obecnie nazywana jest właśnie "Domkiem Myśliwskim".
Czas na zaliczenie wszystkich wymaganych pozycji jest nieograniczony. Podstawą weryfikacji odznaki jest posiadanie książeczki weryfikacyjnej lub samodzielnie wykonanej kroniki z zachowaniem wymogów regulaminu. Książeczki można nabyć u pana Mirosława Gostkowskiego na ul. Bolesława Chrobrego 32/1 w Bielawie, a docelowo także w miejscach, które trzeba odwiedzić.
Więcej informacji, pełny regulamin konkursu i wykaz wszystkich turystycznych atrakcji dostępny jest na stronie internetowej www.gorysowie.org.