2014-07-21

Jubileuszowe Bukowińskie Spotkania

W dniach 18-22 czerwca 2014r. polską edycją, w Jastrowiu i Pile rozpoczął się Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania". Tak jak przed dwudziestu pięciu laty wywarł niezapomniane wrażenia.

Festiwal to nie tylko występy sceniczne, ale to co dzieje się poza nią - wspólny śpiew, taniec, wspólne muzykowanie kapel, a przede wszystkim kontakty z ludźmi, zarówno te odnawiane co rok jak i zawierane nowe znajomości.

W tym roku festiwalowi towarzyszył Jarmark Bukowiński, który polegał na prezentowaniu własnych kultur, tradycji i obyczajów oraz kuchni regionalnej poszczególnych grup. Nie tylko uczestnicy festiwalu, ale również mieszkańcy Piły i przybyli goście mieli możliwość skosztowania bukowińskich przysmaków. Niecodziennym wydarzeniem był pokaz mody w stylu retro, przygotowany przez ukraiński zespół "Czerniwczanka". Kolejną atrakcją tego wieczoru stał się korowód z pochodniami nad rzekę Gwdę, gdzie przy blasku księżyca i wspólnym śpiewie odbył się obrzęd Nocy Świętojańskiej.

Po raz pierwszy organizatorem festiwalu była również Republika Mołdawii. W dniach 04-06 lipca w Kiszyniowie i okolicznych miejscowościach goście mogli poznać kuchnię mołdawską oraz gościnność i życzliwość Mołdawian, zachwycić się architekturą krajobrazu, zielenią miejską i wspaniałymi różanymi klombami. Zespół Górali Czadeckich "Pojana" jako jedyny w mołdawskiej edycji reprezentował Polskę. Barwne korowody uliczne i występy na scenach w Kiszyniowie, Straszeni i Ialoveni, wspólne śpiewy i tańce trwały do późnych godzin nocnych.

"Pojana" miała również okazję do odwiedzenia rodzinnych stron. Podczas krótkiego pobytu w Rumunii, w siedzibie Urzędu Gminy Manastirea Humorului, do której należy Pojana Mikuli, delegacja Gminy Dzierżoniów z wójtem Markiem Chmielewskim spotkała się z lokalnymi władzami i przedstawiła List Intencyjny, dotyczący współpracy obu gmin.

Zespół Górali Czadeckich "Pojana" bardzo dziękuje Dolnośląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Ośrodkowi Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów za wsparcie finansowe, które pozwoliło na wyjazd w rodzinne strony i udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania" w Mołdawii.

Jubileuszowe Bukowińskie SpotkaniaJubileuszowe Bukowińskie Spotkania