2014-05-30

Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich - etap siódmy

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" w dniu 22 maja 2014r. w Książnicy, pod patronatem Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki oraz Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego już po raz siódmy odbyła się impreza profilaktyczno - sportowa pn. "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich".

Impreza, jak co roku, odbywała się dwutorowo. Uczniowie gminnych szkół podstawowych oraz występujący gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej z Grodziszcza na placu sportowo-rekreacyjnym w Książnicy, rywalizowali w III Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów, natomiast gimnazjaliści w VII Rajdzie Turystycznym o Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów prowadzącym tym razem ścieżką edukacyjną po Wzgórzach Kiełczyńskich. Ponadto uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w biegach sztafetowych odbywających się w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega".

W czasie wspólnej wędrówki leśniczy Nadleśnictwa Miękinia Krzysztof Szydłowski opowiedział gimnazjalistom o różnorodności i bogactwie roślinności Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wpisanego do sieci NATURA 2000, natomiast ksiądz proboszcz Stanisław Olszowy przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie. Po przejściu trasy gimnazjaliści z Sobótki, Jordanowa, Łagiewnik i Dzierżoniowa rozwiązywali testy ze znajomości historii naszej ziemi, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzy przyrodniczo - ekologicznej.

I miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów w III Drużynowym Wieloboju Lekkoatletycznym Szkół Podstawowych zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, II miejsce i Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piławie Dolnej, III miejsce Szkoła Podstawowa w Grodziszczu, IV miejsce drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku i V miejsce Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ostroszowicach.

Biegi sztafetowe w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega" również wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej w Tuszynie. Jednak nie wynik sportowy był tu najważniejszy.

Natomiast VII Rajd Turystyczny i Puchar Wójta Gminy Dzierżoniów wygrała drużyna "Piastki" z Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach. Pozostałe drużyny tj. "Dżordanów Fajer" z Publicznego Gimnazjum w Jordanowie Śląskim, "Słowianie" i "Słowianki" z Gimnazjum im. Piotra Włostowica w Sobótce oraz "Leśne Elfy" z Gimnazjum Gminnego im. Ks. Jana Melca w Dzierżoniowie decyzją jury, uplasowały się na II miejscu.

Organizatorzy serdecznie dziękują księdzu Stanisławowi Olszowy, leśniczemu Krzysztofowi Szydłowskiemu, sędziom zawodów, opiekunom drużyn oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy.