Tradycyjnie, nastrojowo, smacznie ...
Tradycja świąt Bożego Narodzenia zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. Przywiązujemy do niej wielką wagę, poświęcamy jej dużo czasu i energii. Nie wyobrażany sobie świąt bez Pasterki, choinki, bombek, światełek, szopki, kolęd, prezentów i oczywiście tradycyjnych potraw wigilijnych.
W sobotę 14 grudnia 2013r. we wrocławskim Pasażu Grunwaldzkim zaprezentowanych zostało wiele tradycyjnych stołów wigilijnych z produktami i potrawami przyrządzonymi przez dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich. Każdy ze zwiedzających mógł spróbować tradycyjnych wigilijnych specjałów, regionalnych produktów spożywczych oraz zakupić ręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Dodatkową atrakcją były występy zespołów folklorystycznych z Dolnego Śląska, które zaprezentowały pieśni adwentowe, pastorałki, kolędy, jak również okolicznościowe obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Gminę Dzierżoniów w tym roku reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Uciechowie.
Uczestnicy prezentacji otrzymali, w ramach podziękowań za udział, sprzęt AGD, który wręczali: Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Ryszard Czerwiński Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Paweł Czyszczoń Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Natomiast w dniach 14-15 grudnia 2013r. w Sobótce już po raz siódmy odbył się Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego. W niedzielę 15 grudnia, w drugim dniu odbył się Festiwal Stołów i Tradycji Wigilijnych. W Festiwalu gminę Dzierżoniów reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Owiesna oraz Koła Gospodyń Domowych z Mościska wsparte liczną grupą młodzieży z tej miejscowości.
Na pięknie udekorowanych stołach wigilijnych znalazły się wszystkie tradycyjne potrawy z barszczykiem, uszkami, kutią, zupą grzybową, karpiem, kompotem z suszu, pierogami i ciastem świątecznym. Wspólne kolędowanie oraz życzenia świąteczne wprowadziły wszystkich uczestników i gości tej imprezy w świąteczny nastrój. Mino formuły konkursu jury nie potrafiło jednoznacznie wskazać zwycięzców. Dlatego też wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali równorzędne pierwsze miejsce oraz drobne nagrody rzeczowe.
Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie" Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" oraz Gimnazjum Gminne w Sobótce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej gminy.