2013-04-03

Dbaj o swojego przyjaciela

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że obok radości jaką sprawia posiadanie pupila, zobowiązany jest do przestrzegania kilku istotnych zasad jakie nakłada nowelizowana ustawa o ochronie zwierząt oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dzierżoniów.

Zgodnie z ustawą każdy właściciel psa lub kota ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Należy więc zadbać o odpowiedniej wielkości pomieszczenie, dające mu schronienie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych tj.: zimnem, promieniami słonecznymi oraz opadami. Jednocześnie zwierzakowi należy zapewnić stały dostęp do czystej wody oraz odpowiednią ilość pokarmu. Należy również pamiętać, iż zwierzę może być utrzymywane na uwięzi nie dłużej niż 12 godzin na dobę, przy czym długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.

Głównym obowiązkiem, jaki spoczywa na właścicielu zwierzęcia jest utrzymywanie go w sposób nie powodujący uciążliwości dla innych ludzi oraz nie powodujący zanieczyszczenia terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Ponadto należy pamiętać, że z psem na spacer wychodzimy na smyczy, a w przypadku gdy nasz pupil należy do rasy agresywnej lub zachowuje się agresywnie w stosunku do otoczenia - również w kagańcu. Wolno puszczać można zwierzęta jedynie w miejscach mało uczęszczanych oraz na terenie własnej posesji, dbając jednak o to, aby była ona zabezpieczona w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz.

Sprzątanie po swoim zwierzaku to obowiązek każdego właściciela czworonoga. Mylnym jest przekonanie, że psie odchody to nawóz. Jest wręcz odwrotnie. Psie kupy niszczą roślinność, a piaskownica w której bawią się dzieci, zanieczyszczona zwierzęcymi odchodami, to siedlisko pasożytów. Nie trzeba szukać specjalnych pojemników - odchody można wrzucić do każdego kosza!

Jednocześnie przypominamy, że, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, osobie, która nie posprząta po swoim psie grozi mandat w wysokości do 500,00 zł.