2011-12-12

Przybieżeli do Sobótki...

W dniach 10 i 11 grudnia br. roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sobótce odbywał się "Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego" zorganizowany przez Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania", Urząd Miasta i Gminy Sobótka oraz Powiat Wrocławski.

W ramach imprezy odbywały się prezentacje wyrobów rzemieślniczych, artystycznych, rękodzieła i produktów lokalnych połączone z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym oraz Festiwal Stołów i Tradycji Wigilijnych. Gminę Dzierżoniów, reprezentowały 2 Koła Gospodyń Wiejskich: Uciecho-WIANKI z Uciechowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna.

W trakcie trwania Festiwalu przyznano certyfikaty na "Ślęzański Produkt Lokalny". W kategorii "Agroturystyka i Noclegi" certyfikat otrzymało:

• Gospodarstwo Agroturystyczne: "Różane Wzgórze" Joanny i Piotra Wrońskich z Owiesna,
w kategorii "Tradycja i Kultura":
  • Związek Harcerstwa Wiejskiego za "Festiwal Ciasta",
  • Gmina Dzierżoniów za imprezy: "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich", "Zmagania Sołtysów", "Nocny Turniej Piłki Nożnej", "Piknik Rodzinny i Turniej Streetballa",
  • Rada Sołecka wsi Owiesno za "Spotkania z historią i kulturą na zamku w Owieśnie",
  • Rada Sołecka wsi Ostroszowice za "Ostroszowicki Piknik Muzyczny",
  • Stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" i Rada Sołecka wsi Uciechów za "Festiwal Humoru Uciecha w Uciechowie".

Bezpośrednio po przyznaniu certyfikatów komisja konkursowa przystąpiła do prac, mających na celu wyłonienia najpiękniej i najbardziej tradycyjnie zaaranżowanego stołu wigilijnego. Członkowie jury nie mieli łatwego zadania. Bogactwo potraw, barw i smaków a także interesujące sposoby prezentacji poszczególnych stołów było imponujące. Najwyżej punktowane było: tradycyjne nakrycie stołu, obrusy, naczynia, elementy aranżacji stołu, walory smakowe i estetyczne potraw, prezentacja obrzędu Wieczerzy Wigilijnej oraz wielopokoleniowy skład drużyny. Reprezentanci Gminy Dzierżoniów - Uciechowianki z Uciechowa otrzymały III nagrodę tegorocznego festiwalu a Kolo Gospodyń Wiejskich z Owiesna odebrało wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej Gminy na tej barwnej i ważnej imprezie.

Uciecho-WIANKI z III nagrodą FestiwaluWyróżnione Koło Gospodyń Wiejskich  z Owiesna z Misiem Ślężysławem