Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa

2007-04-06

Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa

Drugie Międzynarodowe Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa okazało się ważnym wydarzeniem również dla mieszkańców gminy Dzierżoniów. Współorganizatorem wyścigów przeprowadzonych 31 marca był ULKS Uciechów, a uczniowie ze szkół gminnych stanowili najliczniejszą grupę w swojej kategorii wiekowej. Ilość poszła w parze z jakością, ponieważ to oni znaleźli się wśród najlepszych.

Udział w międzynarodowym kryterium otwierającym sezon kolarski w Polsce to dla początkujących sportowców szczególne przeżycie. W tym roku na wyścigi ulicami Dzierżoniowa przyjechały najlepsze polskie grupy zawodowe. Ścigało się 318 zawodników, podzielnych na 11 kategorii wiekowych. Specjalnie dla dzieci ze szkół podstawowych organizatorzy utworzyli 4 grupy. - Dzięki takim imprezom pozyskujemy narybek dla naszego klubu, dlatego zorganizowaliśmy dodatkowy wyścig, w którym wystartowali chłopcy i dziewczęta w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz IV-VI. Jestem pewien, że wśród tych dzieci jechali przyszli zwycięzcy - powiedział Mariusz Mazur z ULKS Uciechów. Trener i opiekun kolarzy pozostaje pod wrażeniem frekwencji wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. - W wyścigu wzięło udział blisko 80 uczniów. Tych z terenu gminy Dzierżoniów było około 50. Najwięcej, bo 20 z Mościska oraz po 15 z Tuszyna i Uciechowa. Startowali na takich rowerach, jakie mieli w domu: damki, górskie, trekingowe. Niektóre miały nawet kosze na zakupy. Autobus gminny wielokrotnie kursował, żeby dowieźć wszystkie dzieci na miejsce, a później odwieźć je do domów. Duże podziękowania należą się wójtowi Marianowi Kowalowi, że pomógł nam w organizacji transportu - podkreśla Mariusz Mazur. O wychowawczym sukcesie Mazura, propagatora dwóch kółek znanego nie tylko u nas, dobrze świadczy klasyfikacja, w której dzieci z gminnych placówek zajęły poczytne miejsca. Wśród dziewcząt z klas I-III najszybszą okazała się Dorota Przęzak ze szkoły w Tuszynie, a jej szkolna koleżanka, Aleksandra Frydel, zajęła trzecią pozycję. Trzeci na metę przyjechał też Kacper Koselski z tej samej szkoły. Nieco starsi uczniowie wypadli równie imponująco. Pierwszą na mecie była Aleksandra Wiśniewska ze szkoły w Uciechowie, a trzecią Kamila Paluch ze szkoły w Mościsku. Ich kategorię (uczniowie IV-VI) godnie reprezentował wśród chłopców Mariusz Lach, zdobywając trzecie miejsce. Choć całą dziesiątkę zdominowali nasi uczniowie, to w pamięci trenera szczególnie utkwił zawodnik, który znalazł się na siódmej pozycji. - Adrian Kornecki to zdolny chłopiec, chciałbym go pozyskać dla naszego klubu. Wygrał ubiegłoroczny cross klas czwartych, a już podczas tegorocznego kryterium skutecznie współzawodniczył z kolegami starszymi o dwa lata - komentuje Mariusz Mazur. Duże wrażenie zrobił na nim również Marcin Boczula. - Wystartował doskonale. Prowadził już w połowie dystansu, jednak na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Kościuszki przewrócił się, uderzając kołem o krawężnik. Nadrobił stracony dystans i na metę przyjechał jako szósty - przypomina Mazur. Wśród starszych kolarzy dobrze spisała się zawodniczka ULKS Uciechów. Agnieszka Kusiak startująca w kategorii żak był trzecią. Jej starsze koleżanki Małgorzata Piotrowska (ósme miejsce, juniorki młodsze), a także ścigająca się od niedawna ambitna Ola Wiśniewska godnie reprezentowały Uciechów. Z tej miejscowości pochodzą też inni kolarze, którzy ścigali podczas tegorocznego kryterium: Bartłomiej Krężałek, Kazimierz Janusz i Andrzej Borkowski. W imprezie uczestniczyła też Katarzyna Adamczyk z Książnicy, kolejna znana w lokalnym środowisku kolarzy mieszkanka naszej gminy.