10 top nieoczywistych miejsc w Górach Sowich

2022-08-01

10 top nieoczywistych miejsc w Górach Sowich

Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich zabiera turystów w podróż po 10 TOP nieoczywistych miejscach w Górach Sowich. Zachęcamy do eksplorowania miejsc, które z pewnością sprawią, że odkryjecie nasz region na nowo. Zaczynamy od Sanktuarium w Kiełczynie - bramy do przyrodniczego królestwa z widokiem na Góry Sowie.

Pierwotna świątynia w Kiełczynie wybudowana została w latach 1230-1240, prawdopodobnie z drewna. Obecny kościół pochodzi z XV i XVI w., a powstał dzięki księciu świdnicko-jaworskiemu, zwanemu Bolko I Surowy.

Książę, według legendy, chciał wybudować kościół w sąsiedniej Książnicy, jednak zebrane na budowę materiały jakaś tajemnicza siła przenosiła trzykrotnie na miejsce obecnie istniejącego kościoła w Kiełczynie. Uznano więc, że sama Najświętsza Maryja Panna wybrała to miejsce na swoje sanktuarium.

Na szczególną uwagę zasługuje tam barokowy ołtarz główny, ambona z rzeźbami, obraz Boga Ojca z XVIII w. oraz kamienna chrzcielnica. Niestety, słynąca z cudów gotycka figurka Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem została skradziona. Obecnie w sanktuarium znajduje się wierna kopia rzeźby, a wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem do dziś jest głównym elementem herbu gminy Dzierżoniów.

W pobliżu Sanktuarium rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która przebiega przez malownicze Wzgórza Kiełczyńskie. Ścieżkę wyznaczają tablice przedstawiające w ciekawy sposób faunę i florę tego terenu. Znajdziemy tam m.in. informacje o rzadkich gatunkach roślin objętych ochroną (jak na przykład zanokcica serpentynowa).

Ścieżka rozpoczyna się przy tablicy edukacyjnej nr 1, która stoi przy skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 2878D z drogą prowadzącą na parking przy kościele w Kiełczynie. W tym miejscu wkraczamy na obszar Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

Długość trasy wynosi ok. 6 km, a czas przejścia to ok. 2 - 2,5 godziny. Zapraszamy zarówno tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie!