ZABYTKI Gminy Dzierżoniów - INNE ZABYTKI

Most w stylu neogotyckim w Mościsku

58-116 Mościsko
ul. Polna 15


Most w stylu neogotyckim z XIX w.

Rzeźba Matki Boskiej Łaskawej z Dzieciątkiem w Kiełczynie

58-207 Kiełczyn
Kościół p.w. NM Panny (sanktuarium maryjne)


Rzeźba pochodzi z XVI wieku.

Stacja PKP w Mościsku

58-116 Mościsko


Stacja PKP wybudowana w 1855 r. nosiła nazwę Faulbreck. W roku 1945 nazwę zmieniono na Omyśl, a w 1947 na Mościsko Dzierżoniowskie.

Znajduje się tu przystanek pasażerski oraz punkt załadunkowy kolei. Stacja posiada: budynek i 2 perony.

Obraz Wniebowzięcia NMP w Uciechowie

58-211 Uciechów
Kościół filialny pw. Św. Bartłomieja w Uciechowie


Powstanie obrazu Wniebowzięcia NMP wiązało się bezpośrednio z barokową przebudową Kościoła filialnego pw. Św. Bartłomieja w Uciechowie, który miała miejsce w latach 20-tych XVIII w. Tworząc kompozycję Wniebowzięcia NMP z Uciechowa - de Backer nawiązał do malarskich przedstawień tego tematu stworzonych przez swego słynnego krajana, Petera Paula Rubensa. W wyrafinowanym pod względem malarskim uciechowskim Wniebowzięciu NMP de Backer odwołał się do innej tradycji, podkreślając w ten sposób swoją niezależną pozycję jako nadwornego artysty wrocławskiego biskupa.

"Domek Myśliwski" w Jodłowniku

58-262 Jodłownik
Jodłownik 40


Leśniczówka "Domek Myśliwski" zbudowana w II poł. XIX w., która po II wojnie światowej została przetransportowana z gór.

Ruiny budowli rotundowej
w Ostroszowicach

58-262 Ostroszowice
ul. Jodłownicka


Ruina jest okrągłą budowlą o średnicy około 20 m, bez dachu, której dwa mury, zewnętrzny i wewnętrzny, tworzą koncentryczne kręgi. Wysokie ściany podzielone są na dwie kondygnacje i przebite otworami drzwi i okien. Okrągły plac pośrodku budowli przypomina arenę w cyrku, i rzeczywiście pełnił kiedyś podobną rolę. Budowla została wzniesiona około 1600 r. przez tutejszego właściciela ziemskiego. Odbywały się tutaj uroczystości turniejów rycerskich, tzw. "Ringelstehen" - "Stawać w kole". Gdy rycerze wykazywali się zręcznością i odwagą na arenie, damy spoglądały na walkę z górnych pięter, jak z trybun. Ostatni turniej odbył się tu w 1794 r., z okazji ślubu hrabiny Leopoldiny von Seherr-Thoß z hrabią Rzeszy von Schöneich.