Zmiany w przyznawaniu dodatku węglowego

2022-11-03

Zmiany w przyznawaniu dodatku węglowego

W związku z kolejną zmianą ustawy o dodatku węglowym informujemy, że dodatek węglowy będzie przysługiwać gospodarstwom domowym zamieszkującym pod jednym adresem po spełnieniu pewnych warunków.

Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy, kilka dodatków węglowych przysługuje jeżeli:

• pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b.
    • 3a (W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem).
    • 3b (W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania).
  • każde gospodarstwo domowe zamieszkuje w osobnym lokalu mieszkalnym (kuchnia, łazienka, pokój),
  • każda z rodzin ma osobny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez gospodarstwa domowe,
  • główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego zostało lub nie zostało zgłoszone/wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Dodatek węglowy będzie przyznawany, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez osoby upoważnione i stwierdzeniu, że wszystkie powyższe wymagania zostały spełnione.

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że gospodarstwo jest ogrzewane przez źródło ciepła, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.

W Gminie Dzierżoniów realizacją dodatku węglowego zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Dzierżoniów.

Osoby, które jeszcze nie składały wniosku o przyznanie dodatku węglowego zachęcamy do jego złożenia.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2022 r.