2022-04-12

Za nami WielkaMoc Polsko-Czeskich Tradycji

Prezentacje świątecznych smakołyków, warsztaty artystyczne i możliwość zakupienia pysznych wielkanocnych specjałów - w niedzielę palmową w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyła się WielkaMoc Polsko-Czeskich Tradycji. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, rękodzielnicy i zespoły ludowe.

Na parkingu przed Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury stanął kiermasz wielkanocny, a od 10:00 można było uczestniczyć w wykładzie pt. "Tradycje i świąteczne zwyczaje polskie i czeskie" prowadzonym przez Agnieszkę Szepetiuk-Barańską z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz Jolantę Maniecką.

W galerii na piętrze Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta zorganizowała warsztaty z ozdabiania kartek wielkanocnych. Z kolei Ewa Janusz z Uciechowa prowadziła zajęcia z wykonywania palm wielkanocnych.

Oficjalnego otwarcie wydarzenia dokonali starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz burmistrz Lanškroun Radim Vetchý.

Następnie uroczyście ogłoszono rozstrzygnięcie powiatowego konkursu na "Najpiękniejsze Wielkanocne Palmy". I miejsce zajęła Zofia Foelkner z gminy Łagiewniki, II - Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice z gminy Niemcza, a III - stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś" z gminy Dzierżoniów.

Podczas wydarzenia sala koncertowa wypełniona była pięknie udekorowanymi stołami z potrawami wielkanocnymi przygotowanymi przez stowarzyszenie Piława Dolna, Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna, Koło Gospodyń Wiejskich "Niezapominajki" z Włók, Zespół Górali Czadeckich "Pojana" z Piławy Dolnej, miasto partnerskie Lanškroun, sołectwo Myśliszów, stowarzyszenie "Uciechów - Moja Wieś", sołectwo Mościsko, Koło Gospodyń Wiejskich "Złota Przepiórka" w Ostroszowicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice.

Wydarzenie swoimi występami uświetniły nasze zespoły ludowe: Pojana, Uciecho-Wianki i Macieje. Przy okazji WielkiejMocy Polsko-Czeskich Tradycji zespół Macieje świętował zbliżający się jubileusz 60-lecia.