Strona główna

Wyślij list do sąsiada zatruwającego powietrze

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2018-11-14

Wyślij list do sąsiada zatruwającego powietrze

aktualności Gmina Dzierżoniów

Podobnie jak w innych województwach, na Dolnym Śląsku głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są pyły zawieszone PM10 pochodzące z gospodarstw domowych.

Od 1 lipca w województwie dolnośląskim obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która zabrania m.in. spalania węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych, miału węglowego o uziarnieniu poniżej 3 mm oraz wilgotnego drewna.

Akcja "List do sąsiada" to kolejny sposób na walkę z niską emisją. Pomysł polega na wysłaniu listu do osoby, o której wiemy, że przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Działanie to ma na celu uświadamianie mieszkańcom, że palenie śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego czy wilgotnego drewna uwalnia do powietrza ogromną ilość niebezpiecznych substancji, które są groźne dla środowiska, ale przede wszystkim dla zdrowia ludzi.

Niska emisja, która przyczynia się do powstawania smogu, nie bierze się znikąd, dlatego tak bardzo istotna jest edukacja u podstaw, pokazywanie sąsiadom, jak wiele szkody wyrządza nam wszystkim ich nieodpowiednie zachowanie. Często brakuje nam odwagi, żeby powiedzieć sąsiadowi, że nas truje. W takim przypadku zachęcamy do wydrukowania przygotowanego poniżej wzoru listu i wrzucenia go do skrzynki trującego okolice sąsiada. List ma zachęcić do refleksji i uświadomić, że palenie złej jakości paliwem nie jest anonimowe oraz że problem smogu możemy rozwiązać jedynie poprzez wspólny wysiłek wszystkich mieszkańców.

Liczymy na Państwa rozsądek i zrozumienie powagi problemu smogu. Prosimy o podjęcie działań naprawczych bez konieczności nakładania mandatów karnych, co przyniesie pożytek nam wszystkim, gdyż wszyscy oddychamy tym samym powietrzem!

Tutaj pobierz list do sąsiada

powrót do poprzedniej strony