Strona główna

Weekend z dożynkami i bukowińskim folklorem

motto

AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2021-08-31

Weekend z dożynkami i bukowińskim folklorem

aktualności Gmina Dzierżoniów

Miniony weekend upłynął nam przy dźwiękach energetycznego bukowińskiego folkloru. W sobotę w dzierżoniowskim Rynku w ramach XXXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania" zaprezentowały się zespoły z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W niedzielę przenieśliśmy się do Jodłownika, aby wspólnie świętować Dożynki Gminy Dzierżoniów.

Główna część Festiwalu odbyła się w sobotę 28 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się pod kinem "Zbyszek" w Dzierżoniowie, skąd wyruszył korowód festiwalowy. Od 15:00 na dzierżoniowskim Rynku prezentowały się zespoły folklorystyczne z całego kraju, a także goście z zagranicy: grupy z Rumunii, Ukrainy i Węgier. Głównym organizatorem "Bukowińskich Spotkań" była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

W niedzielę wraz z Bukowińczykami przenieśliśmy się do Jodłownika, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminy Dzierżoniów. Na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe oraz zaproszeni goście.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą pod Domkiem Myśliwskim w Jodłowniku. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Odgłosy Kniei". Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.

Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek - Andrzej i Krystyna Panońko - wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.

Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych oraz stoiska naszych partnerów. Działał też mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19.

W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach gminnych zespołów folklorystycznych i naszych zagranicznych gości, którzy odwiedzili nas w ramach "Bukowińskich Spotkań".

Tradycyjnie podczas imprezy odbyła się licytacja chlebów dożynkowych, a cały uzyskany dochód został przeznaczony na rzecz Ewy Szczerek - mieszkanki Jodłownika i podopiecznej Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

Gwiazdami tegorocznego święta plonów byli Jakub "Bukaj" Cajzner, Sztywny Pal Azji i DJ Hazel. Spektakl ognia przygotowała grupa Nam-Tara.

Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtysowi Jodłownika Wojciechowi Świtalskiemu, Radzie Sołeckiej Jodłownika, gminnym ochotniczym strażom pożarnym i służbom mundurowym.

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia była Kompania Górnicza sp. z o.o. - kopalnia Piława Górna.

Zobacz galerie zdjęć z imprez:

powrót do poprzedniej strony