Weekend z dożynkami i bukowińskim folklorem
Miniony weekend upłynął nam przy dźwiękach energetycznego bukowińskiego folkloru. W sobotę w dzierżoniowskim Rynku w ramach XXX edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania" zaprezentowały się zespoły z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W niedzielę przenieśliśmy się do Dobrocina, aby wspólnie świętować Dożynki Gminy Dzierżoniów.
"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim. W tegorocznej edycji wydarzenia tradycyjnie uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru.
Główna część festiwalu odbyła się w sobotę 24 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Później ulicami miasta przeszedł korowód festiwalowy. Podobnie jak w ubiegłych latach, główną areną "Bukowińskich Spotkań" był dzierżoniowski Rynek. Zaprezentowały się tam zespoły folklorystyczne z całego kraju, a także goście z zagranicy: grupy z Rumunii, Ukrainy i Węgier. Głównym organizatorem "Bukowińskich Spotkań" była Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.
W niedzielę wraz z Bukowińczykami przenieśliśmy się do Dobrocina, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminy Dzierżoniów. Na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe, władze sąsiednich gmin oraz zaproszeni goście.
Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele w Dobrocinie. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.
Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek - Agnieszka Stępień i Krzysztof Ostrowski wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grażyny Ziernik chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.
Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych oraz stoiska naszych partnerów i wspierających nas instytucji.
W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach gminnych zespołów folklorystycznych i naszych zagranicznych gości, którzy odwiedzili nas w ramach "Bukowińskich Spotkań".
Tradycyjnie podczas imprezy odbyła się licytacja chlebów dożynkowych, a cały uzyskany dochód został przeznaczony na rzecz uczniów Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych w Dobrocinie. Pieniądze na ten cel w ramach zbiórki publicznej zbierała Fundacja "Pokolorujmy Szarość".
Gwiazdami tegorocznego święta plonów były zespoły Karpacka Tajstra, Róże Europy i duet Kalwi&Remi. W klimat imprezy wpisał się także spektakl ognia w wykonaniu grupy Osculum Ignis.
Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtys Dobrocina Grażynie Ziernik, Radzie Sołeckiej Dobrocina, Stowarzyszeniu "Dobrocin - Wieś XXI w.", służbom mundurowym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Piławy Dolnej.
Dziękujemy także instytucjom i firmom, które wsparły organizację "Bukowińskich Spotkań" i dożynek. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia była Kompania Górnicza sp. z o.o. - kopalnia Piława Górna.
Zobacz galerie zdjęć z imprez: