Weekend z dożynkami i bukowińskim folklorem

2018-08-28

Weekend z dożynkami i bukowińskim folklorem

Ostatni weekend sierpnia upłynął nam przy dźwiękach energetycznego bukowińskiego folkloru. W sobotę na dzierżoniowskim Rynku w ramach XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania" zaprezentowały się zespoły z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W niedzielę przenieśliśmy się do Owiesna, aby wspólnie świętować Dożynki Gminy Dzierżoniów.

"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim. W tegorocznej edycji wydarzenia tradycyjnie uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru.

Główna część festiwalu odbyła się w sobotę 25 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. Później ulicami miasta przeszedł kolorowy i rozśpiewany korowód festiwalowy. Podobnie jak w ubiegłych latach, główną areną "Bukowińskich Spotkań" był dzierżoniowski Rynek. Zaprezentowały się tam zespoły folklorystyczne z całego kraju, a także goście z zagranicy: grupy z Rumunii, Ukrainy i Węgier.

Festiwal był także okazją do świętowania ogromnego sukcesu Zespołu Górali Czadeckich Pojana. Sejmik Województwa Dolnośląskiego w uznaniu zasług przyznał grupie Złotą Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego".

Odznaczenie zostało przyznane na wniosek Wójta Gminy Dzierżoniów. Z rąk Przewodniczącego Komisji Uchwałodawczej, Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa Sejmiku Dolnośląskiego Zbigniewa Szczygła oraz Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD Pawła Czyszczonia odznakę odebrała kierownik zespołu Bożena Żygadło.

W niedzielę wraz z Bukowińczykami przenieśliśmy się do Owiesna, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminy Dzierżoniów. Na obchody tego najważniejszego rolniczego święta przybyli reprezentanci gminnych sołectw i okolicznych miejscowości, grupy wieńcowe, władze sąsiednich gmin oraz zaproszeni goście.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele w Owieśnie. Po mszy korowód dożynkowy prowadzony przez ukraińską Karpacką Tajstrę przeszedł na boisko sportowe. To właśnie tam rozpoczęły się obrzędy dożynkowe.

Po odśpiewaniu hymnu gminy starostowie dożynek - Justyna Ferenc i Michał Stępień wraz z delegacjami wieńcowymi przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki chleb dożynkowy i kosze z darami. Poszczególne delegacje zaprezentowały również przygotowane przez siebie wieńce.

Następnie odbyło się tradycyjne misterium chleba. Władze gminy, starostowie dożynek oraz zaproszeni goście podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy. Goście dożynek mogli również obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy rękodzieła ludowego i produktów lokalnych oraz stoiska naszych partnerów i wspierających nas instytucji.

W czasie radosnej biesiady dożynkowej publiczność bawiła się przy występach gminnych zespołów folklorystycznych i naszych zagranicznych gości, którzy odwiedzili nas w ramach "Bukowińskich Spotkań".

Tradycyjnie podczas imprezy odbyła się licytacja chlebów dożynkowych, a cały uzyskany dochód został przeznaczony na rzecz uczniów Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych w Dobrocinie. Pieniądze na ten cel w ramach zbiórki publicznej zbierała Fundacja "Pokolorujmy Szarość".

Gwiazdami tegorocznego święta plonów były zespoły Karpacka Tajstra i Jary Oddział Zamknięty. W niepowtarzalny klimat imprezy wpisał się także spektakl ognia w wykonaniu grupy Azis Light.

Nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym klimat dożynek jak zawsze był wyjątkowy. Serdeczne podziękowania składamy sołtysom, delegacjom wieńcowym oraz osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego święta plonów, a szczególnie: sołtys Owiesna Joannie Pestkowskiej, Radzie Sołeckiej Owiesna, Kołu Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniu "Razem dla wsi", służbom mundurowym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostroszowic.

Dziękujemy także instytucjom i firmom, które wsparły organizację tegorocznych Dożynek Gminy Dzierżoniów.

Zobacz galerie zdjęć z imprez:

Na realizację festiwalu "Bukowińskie Spotkania" Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta pozyskała środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018".