AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2021-09-28

Uwaga na oszustwa. Komunikat policji

aktualności Gmina Dzierżoniów

Tylko jednego dnia - 23 września w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie przyjęto dwa zawiadomienia o przestępstwie od osób, których konta bankowe zostały okradzione. Przestępcy wymyślają cały czas nowe metody. Osoby okradzione mogły tego uniknąć. Bądźmy czujni! Policjanci prowadzą postępowania zmierzające do wykrycia sprawców.

Przestępcy są bardzo kreatywni, kiedy chcą nas okraść. Co ciekawe, w ostatnio występujących przestępstwach, posiadacze kont bankowych sami udostępniają dane potrzebne oszustowi. Dwie najbardziej popularne metody to na "Portal ogłoszeniowy" i "Na pracownika banku lub platformy inwestycyjnej".

Na czym to polega oszustwo na "Portal ogłoszeniowy"?

Wystawiasz coś na portalu ogłoszeniowym. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że chce zapłacić za wystawiony na sprzedaż towar, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. W ten sposób oszust zastawia na Ciebie pułapkę.

Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony portalu ogłoszeniowego. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stanu Twojego konta. Wypełniasz formularz. Oszust ma już prawie wszystko, żeby Cię okraść.

Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisałeś, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Jak uniknąć oszustwa?

Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych

Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności portali ogłoszeniowych.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Na czym polega oszustwo na "Pracownika banku lub platformy inwestycyjnej"?

Oszuści podszywają się pod pracowników banków. Dzwonią do klientów z numerów bardzo podobnych do numeru infolinii i informują, że bank udaremnił nieuprawnioną wypłatę pieniędzy z konta. Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości proszą o zainstalowanie na smartfonie pewnej aplikacji. W rzeczywistości jest to narzędzie do przejęcia kontroli nad naszym telefonem i hasłami bankowości mobilnej. Niektórzy podejrzliwi klienci po rozmowie z oszustem kontaktują się z prawdziwą infolinią banku. Wtedy okazuje się, że żadna taka sytuacja nie miała miejsca.

Pamiętaj!

Pracownicy banku nigdy nie proszą podczas rozmowy o login lub hasło do bankowości internetowej. Nigdy nie proszą również o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania lub uzyskanie zdalnego dostępu do komputerów klientów. Nie proszą też o pełen numer karty i kod CVV.

Jeśli masz wątpliwości, czy rozmawiasz z pracownikiem banku - rozłącz się - sprawdź numer na stronie internetowej i oddzwoń.

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w dużej mierze zależy od nas samych!

kom. Marcin Ząbek
KPP Dzierżoniów

powrót do poprzedniej strony