Uroczyste podniesienie flagi państwowej

2022-09-16

Uroczyste podniesienie flagi państwowej

W piątek 16 września 2022 r. przed budynkiem Gminnego Przedszkola Publicznego w Ostroszowicach odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Patriotyczna inicjatywa, zrealizowana została pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Podniesienia flagi państwowej dokonał poczet flagowy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Szpica". Uroczystość odbyła się przy dźwiękach hymnu państwowego w obecności pocztu sztandarowego gminy Dzierżoniów, pocztów sztandarowych gminnych jednostek oświatowych, Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego, radnych Rady Gminy Dzierżoniów oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostroszowicach.

Projekt "Pod Biało-Czerwoną" zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Aby wziąć udział w akcji, należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia dla inicjatywy w internetowym głosowaniu.

Mieszkańcy naszej gminy a szczególnie mieszkańcy Ostroszowic (stąd lokalizacja masztu) wykazali się dużym zaangażowaniem, co pozwoliło pozyskać naszemu samorządowi środki na budowę masztu oraz flagę i w ten symboliczny sposób uhonorować poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.