2019-10-02

Tańcząc z końmi flamenco

Wśród szelestu spódnic, rytmów flamenco, rżenia koni i blasku reflektorów oraz w otoczeniu cudownej publiczności w sobotę 28 września 2019 roku mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentowania pokazu końcowego warsztatów "Tańcząc z Końmi Flamenco" na Wyspie Koni w Ostroszowicach.

Pokaz końcowy składał się z tańca, ale też charakterystycznej muzyki i śpiewu. Pod wpływem pulsujących, porywających rytmów widzom udzielała się taneczna atmosfera. Flamenco nie ma praktycznie żadnych ograniczeń wiekowych czy zdrowotnych, liczy się entuzjazm i energia, najważniejsze jest wyrażanie własnych emocji. Flamenco to taniec ognisty, zmysłowy, pełen energii i temperamentu. Dla wielu osób, które się z nim zetknęły, stał się pasją na całe życie. Może dlatego, że jest to doskonały sposób na zachowanie nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale także równowagi psychicznej.

Widowiskowy i magiczny pokaz emanował pięknem wszechstronnym, a moderatorami tegoż artystycznego przedsięwzięcia stali się współistniejący na piaszczystej scenie ludzie oraz konie. Te niezwykle szlachetne zwierzęta, magiczna atmosfera, ewolucje, taniec (w tym konny kadryl) i śpiew - to widowisko, które dało uczestnikom warsztatów możliwość artystycznego współistnienia oraz zaistnienia na scenie. Proces warsztatów prowadził do uwalniania się od własnych ułomności, ograniczeń oraz uczył akceptowania siebie.

Uczestnikami tego przedsięwzięcia była społeczność lokalna z terenu gmin Stowarzyszenia LGD Ślężanie. Dzięki warsztatowi uczestnicy zrozumieli, że ich strefa bezpieczeństwa i komfortu nie musi być szczelnie zamknięta, a nawet obowiązki zawodowe i rodzinne nie stanowią przeszkody w artystycznym procesie uwalniania własnych niepowtarzalnych emocji.

Organizowane w ramach projektu warsztaty miały charakter wielopokoleniowy, a przygotowany pokaz końcowy pokazuje, jak można tę wielopokoleniowość oraz różnorodność łączyć. Doznane, niczym w starogreckim teatrze, katharsis (artystyczne oczyszczenie i uwolnienie temperamentnych emocji) było udziałem zarówno widzów, jak i aktorów - ludzkich i końskich.

Dziękujemy organizatorom: Fundacji Rozwoju Kultury i Sztuki "Otwórz Drzwi" oraz Ośrodkowi Kultury i Sportu "Wyspa Koni" za stworzenie magicznego miejsca i klimatu. Prowadzącym: Ani Patkiewicz - cudownej nauczycielce tańca flamenco, choreografowi za serce i wyrozumiałość, niespożytą i wspaniała energię oraz cudowne kompetencje pedagogiczne. Agnieszce Skowron - naszemu Zaklinaczowi Koni, kreatorowi zjawiskowego kadryla, który wprowadził uczestników na koniach w wykonanie ciekawych figur i układów choreograficznych. Robertowi Gawronowi, który w trakcie występu zachwycił nas wirtuozerią gry na gitarze, dynamiką śpiewu i rozprzestrzenianiem flamencowych fluidów. Ani Cieślak - za przemianę we flamencowe divy i moc pozytywnej energii. Uczestnikom i koniom z "Wyspy Koni" oraz wspaniałej publiczności, która pomimo już zimnego i wietrznego wieczoru tak licznie do nas przybyła.

Małgorzata Zabuska
Koordynator projektu

Zadanie sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Ślężanie" pn. "TAŃCZĄC Z KOŃMI FLAMENCO", na Wyspie Koni w Ostroszowicach, gmina Dzierżoniów.