AKTUALNOŚCI z Gminy Dzierżoniów

2019-06-10

Kuźnia wiedzy i doświadczeń. Wyjątkowy wyjazd do gminy Lubawka

aktualności Gmina Dzierżoniów

Lokalni liderzy z gminy Dzierżoniów odwiedzili w dniach 6 - 7 czerwca gminę Lubawka (woj. dolnośląskie). Wizyta była pierwszym etapem projektu pn. "Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu", na który nasza gmina pozyskała środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

6 czerwca aktywni mieszkańcy z naszej gminy spotkali się w Chełmsku Śląskim z partnerami projektu: liderami z gmin Lubawka i Kłodzko. Uczestniczyli tam w wyjątkowych warsztatach w Domach Tkaczy Śląskich, zwanych "Dwunastoma Apostołami". Podczas zajęć uczestnicy przebrali się w dawne stroje ludowe. Wzięli udział m.in. w warsztatach tkackich, podczas których mogli sami spróbować tej sztuki na starodawnym krośnie. Malowali również na lnianych woreczkach, uczyli się ozdabiania szkła i wykonywali witraże. Podczas wyjątkowych warsztatów zielarskich poznali z kolei sposoby na różnorodne wykorzystanie ziół. Uczestnicy zwiedzili też najważniejsze zabytki Chełmska Śląskiego, w tym barokowy Kościół Świętej Rodziny.

Kolejnego dnia grupa odwiedziła lokalne gospodarstwo rolne w Starej Białce. Następnie uczestnicy udali się do Krzeszowa na warsztaty serowarskie w gospodarstwie "Wańczykówka", które prowadzi hodowlę zwierząt oraz uprawę roślin w systemie ekologicznym. "Wańczykówka" to też przetwórstwo mleka krowiego i koziego. Powstają tam wyroby produkowane w sposób ręczny, nawiązujące do dawnych tradycji serowarów. Po gospodarstwie uczestników oprowadził Sylwester Wańczyk, który "Wańczykówkę" prowadzi wraz ze swoją rodziną.

Dzięki realizacji projektu mieszkańcy naszej gminy będą mieli jeszcze okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach podczas "Prezentacji Rękodzieła Wsi Dolnośląskiej", które odbędą się 21 września w Mościsku. Tam również odwiedzą nas partnerzy z gmin Kłodzko i Lubawka.

Głównym celem operacji pn. "Kuźnia wiedzy i doświadczeń w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu" jest wymiana wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich m.in. w zakresie zachowania tradycji ludowych i dziedzictwa kulturowego regionu poprzez przeprowadzenie szeregu działań na rzecz podniesienia świadomości kulturowej, popularyzacji i promocji kultury, zwyczajów i tradycji wśród mieszkańców gmin Dzierżoniów, Kłodzko i Lubawka w okresie od kwietnia do końca października 2019 roku.

Na realizację przedsięwzięcia gmina Dzierżoniów pozyskała ponad 51 tys. zł. Wszystkie działania realizowane są z naszymi partnerami: gminą Kłodzko, gminą Lubawka i Biblioteką Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
"Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi"
"Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020"

powrót do poprzedniej strony