Sytuacja powodziowa na terenie gminy Dzierżoniów

2020-10-16

Sytuacja powodziowa na terenie gminy Dzierżoniów

Na skutek długotrwałych opadów deszczu i spływu wód z rowów i potoków 14 października na terenie gminy Dzierżoniów wystąpiły liczne podtopienia. Stan rzeki Piławy w punkcie pomiarowym w Mościsku był przekroczony o 81 cm od stanu alarmowego.

14 października 2020 r. o 7:00 wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego. Najtrudniejsza sytuacja była we Włókach, Mościsku, Nowiźnie i Piławie Dolnej. Ucierpiały posesje prywatne, zalane zostały duże obszary pól uprawnych, uszkodzeniu uległa także infrastruktura gminy.

Wójt gminy Dzierżoniów powołał komisję, której zadaniem jest oszacowanie strat w infrastrukturze komunalnej. W terenie działają także pracownicy pomocy społecznej.

Aktualnie stan rzeki pomału się obniża, ale zagrożenie ze strony potoków nadal jest duże. Obecnie (stan na 15.10.2020 r., godz. 10:45) trwają prace nad rozkopaniem wału na potoku Gniły, co ma umożliwić zejście wody z zalanych terenów.

W załączeniu zdjęcia z 14, 15 i 16 października 2020 r.

Włóki - posesja prywatnaWłóki - posesje prywatneWłóki - Palc sportowo-rekreacyjnyWłóki - rów melioracyjnyPiława Dolna - boisko sportowePiława Dolna, ul. SpacerowaPiława Dolna - rzeka Piława na wysokosci ulicy SpacerowejPiława Dolna - ulica BielawskaNowizna, ulica DługaMościsko, ulica SzkolnaMościsko, rzeka PiławaMościsko, ulica WierzbowaMościsko, rozlewisko potoku GniłyPola uprawne - droga Tuszyn, MościskoWał na potoku Gniły