2020-01-08

Świąteczne Impresje Biblioteczne

Święta Bożego Narodzenia niestety już za nami. Pomogły się do nich przygotować Świąteczne Impresje Biblioteczne, które jak co roku realizowano we wszystkich filiach. Różnorodność proponowanych zajęć sprawiła, że czytelnicy w każdym wieku mogli znaleźć coś dla siebie.

Seniorzy w Mościsku własnoręcznie wykonali zgrabne wieńce i stroiki świąteczne. Młodsi zrobili papierowe choinki. Każda z nich była inna i niepowtarzalna. Pięknie wyglądały także świąteczne witraże. Adwentowe lampiony, pachnące mydełka i świeczki do stroików w ostroszowickiej bibliotece przyciągnęły jak zwykle liczne grono pozytywnie zakręconych ludzi. Piernikowe szaleństwo Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Ostroszowic oraz Grupy Twórczej działającej przy Bibliotece w Ostroszowicach zaowocowało 3 miejscem w konkursie "Piernikowy Dzierżoniów". Jurorom bardzo spodobała się budowla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie!

W Uciechowie można było wsiąść do Ekspresu Polarnego z książki Chrisa Van Allsburga. Ci, którzy doczepili swoje wagoniki na pewno usłyszeli dźwięk srebrnego dzwonka z sań Świętego Mikołaja. Mogli także wykonać własnoręczne kalendarze adwentowe i zajrzeć do kalendarza bibliotecznego, gdzie czekały na najmłodszych drobne niespodzianki.

Jak powinien wyglądać wigilijny stół? Można się było tego dowiedzieć na warsztatach w bibliotece w Tuszynie. Najmłodszym przypomniano najpiękniejsze świąteczne opowieści, a dorośli mogli chwycić za nożyczki, klej i papier tworząc własne kartki z życzeniami. Sporym zainteresowaniem cieszył się Gwiazdkowy Kiermasz Książek, gdzie można było do woli kartkować pachnące nowością pozycje.

Bibliotekę w Piławie Dolnej opanowały wesołe choinki. Młodzi twórcy mogli w trakcie ich wykonywania posłuchać wierszy i opowiadań w świątecznym nastroju. To tutaj też powstało najwięcej kartek dla chorych dzieci z oddziału onkologicznego.

Do akcji "Wylosuj Anioła" przyłączyły się też biblioteka w Roztoczniku, która zainicjowała akcję w naszych bibliotekach i filia w Uciechowie. Gruba koperta z ponad 50 kartkami wyruszyła w podróż na początku stycznia.

Filia w Roztoczniku pachniała nie tylko dobrymi słowami z kartek, ale i piernikami, których pieczenie i dekorowanie sprawiło wszystkim wiele radości. Na warsztatach powstało też sporo pięknych ozdób choinkowych, które oczywiście można było zabrać ze sobą do domu. Doskonała zabawa czekała też na chętnych do udziału w tegorocznych jasełkach. Grudzień był również czasem przygotowań do jasełek w bibliotece w Owieśnie. Okazały się one świetną integracją dla czytelników i mieszkańców. Przygotowanie strojów, pilnowanie tekstów i szykowanie dekoracji pomogło odkryć kilka ukrytych talentów.

Powyższe przykłady to tylko część z ponad dwustu godzin, które czytelnicy i użytkownicy bibliotek mogli spędzić razem podczas Świątecznych Impresji Bibliotecznych, przygotowując się wspólnie do tych najcieplejszych w najzimniejszej porze roku świąt. Serdecznie dziękujemy wszystkim stowarzyszeniom, organizacjom i prywatnym osobom, które włączyły się do przygotowań służąc radą i pomocą, silną dłonią i uśmiechem.

D.W.