Sukces Owiesna w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska"

2020-10-09

Sukces Owiesna w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska"

Mieszkańcy gminy Dzierżoniów odnieśli kolejny sukces w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska". Tym razem drugie miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" kapituła konkursu przyznała projektowi "Zamkowa Przystań - przestrzeń dla radości i aktywności".

Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska" zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski już po raz dwunasty. To jeden z elementów wsparcia, jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.

O laury w dwóch kategoriach: "Najpiękniejsza wieś" oraz "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" walczyło kilkanaście dolnośląskich gmin. Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, w tym roku nie odbyły się wyjazdy terenowe komisji, a wybór laureatów obu kategorii został dokonany na podstawie materiałów przesłanych z gmin.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 17 wsi z 13 gmin, w tym do kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" - 9 projektów. Do udziału w pracach komisji konkursowej powołanej przez Marszałka Województwa zaproszeni zostali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Drugie miejsce w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" Owiesno zdobyło za projekt pn. "Zamkowa przystań - przestrzeń dla radości i aktywności".

"Zamkowa Przystań" to niezwykłe miejsce, które jest sercem "Wsi Okrągłego Zamku'. Powstało przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców wsi. Jeszcze kilka lat temu znajdowało się tam stare, zrujnowane miejsce skupu mleka, nieużywana i zaniedbana remiza strażacka i zarośnięty park z kilkoma ławkami. Teraz to zupełnie inna przestrzeń, która jest dumą miejscowości i służy rozwojowi przedsiębiorczości społecznej.

Odnajdziemy tam m.in. "Salę rycerską", "Studnię spełnionych marzeń", "Rycerski skwerek" i "Zamkowy amfiteatr". Na odwiedzających czekają też liczne gry i zabawy w stylu rycerskim, jak np. warsztaty "Zamkowy Skryba" czy "Zamkowe zmagania".

Jak podkreśliła komisja konkursowa, projekt ten doskonale wpisuje się w zasady Odnowy Wsi - jako przykład projektu oddolnego, bazującego na własnych zasobach i dającego możliwość pozyskiwania środków finansowych jej mieszkańcom.

Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu!