2021-08-27

Spotkanie w magicznej przestrzeni inności

"Difference" ("Inność") to polsko-słowacko-rumuński projekt teatralno-taneczny odbywający się w Ośrodku Kultury i Sportu "Wyspa Koni" w Ostroszowicach. To przedsięwzięcie artystyczne mające na celu ukazanie wszelkiej odmienności jako pięknej, wypływającej z głębi indywidualności.

Pokaz finałowy odbędzie się 28 sierpnia 2021 roku w Ostroszowicach przy ul. Polnej 15 o godz. 19:30. Wstęp wolny.

W programie jako wynik warsztatów artystycznych "Żywa Biblioteka" (godz. 19:30) z ciekawymi gośćmi świata kultury i świata wszelkiej odmienności - ze względu na miejsce urodzenia czy orientację seksualną oraz finałowy performance teatralno-taneczny (godz. 20:00). Widowisko na stale wysokim poziomie, do którego przyzwyczaili nas organizatorzy.

To przeciwdziałanie wszelkiej marginalizacji ze względu na jakąkolwiek odmienność społeczną, status materialny, stan zdrowotny czy orientację seksualną. To próba oswojenia lokalnej społeczności z tym, co obce, nieznane, ale jakże wspaniałe, Twórcy projektu doświadczają tego na co dzień i chcieliby się tą wiedzą podzielić z innymi, zarazić jej pięknem. Wszyscy jesteśmy tacy sami, wszyscy jesteśmy jednością, wszyscy musimy przeciwstawiać się złu nietolerancji, która niszczy świat.

"Ja jestem, bo ty jesteś". Żyjemy podobnie, choć inaczej, i musimy nauczyć się oswajać irracjonalne lęki przed tym, co nieznane.

Organizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi", a partnerami: rumuńska Asociatia Comunitatilor z Oradea oraz słowacka Zakladna Umelecka Skola z Rimavskiej Soboty i Bánovce nad Beravou. Projekt został całkowicie sfinansowany z programu Erasmus + Akcja 105 Mobilność Edukacyjna. Wymiany młodzieżowe.

Małgorzata Zabuska